Başarılı Bir Çocuk Nasıl Ödüllendirilmeli

Hayatta birçok iş suç ve ceza mekanizmasına göre işlemektedir. Bugün birçok suçun işlenmemesinde cezanın yaptırıcı sonuçları yatmaktadır. Bugün birçok insan olimpiyatlara hazırlanmaktadır. Olimpiyatlar sonucunda kişinin altın madalya ile mükafatlandırılması insanları olimpiyatlara hazırlamaktadır. İşin sonundaki ödül kaldırıldığı zaman emin olun davranışın yapılması da azalacaktır.

Bir öğrenci velisi olarak mutlaka öğrencinizi ödüllendirmelisiniz. Ödüllendirmede ciddi bir havaya bürünmeniz gerekir. Sınıfı taktirle geçersen sana gerçek uçak alacağım gibi uçuk vaatler öğrenciyi güdülemeyecektir. Sizin uçak satın alamayacağını bilen çocuk çalışmak için güdülenmeyecektir. Bu yüzden gerçekleşebilir ödüller konulmalıdır.

Öğrenciye hedef koyarken yüksek hedefler koymamalısınız. İlk dönem 3-4 zayıfı olan bir öğrenciye koyulabilecek hedef sınıfını zayıfsız geçmesi olacaktır. Bu öğrenciye taktir alırsan sana bilgisayar alacağım demenin bir anlamı yoktur. Çünkü öğrenci taktir alma konusunda kendini yeterli görmeyecektir. Taktir alamayacağını bilen öğrenci çalışmak için çok bir çaba göstermeyecektir.

Öğrenciye yakın dönem hedefler koymalısınız. İlk dönemin başında yer alan bir öğrenci için sınıfı zayıfsız geçersen sana bisiklet alacağım demek öğrenci için çok büyük bir anlam ifade etmeyecektir. Öğrenciye yakında ulaşabileceği hedefler koymalısınız. İlk matematik sınavından 5 alırsan sana bisiklet alacağım demenizin etkisi büyüktür. Öğrenci bir an önce çalışıp hedefine ödülüne ulaşmak isteyecektir.

Ödüllendirme öğrenciye olumlu katkılar sağlar. Sürekli ödüllendirmeler öğrenciye bazen ters etkiler yaratabilir. Her olumlu davranışında öğrenci ödülendirilmek isteyecektir. Bu durumda ödüllendirmeler aralıklı verilmelidir. Ödüllendirmeyi öğrenci istediği için değil siz belirlediğiniz için almalıdır. Hedefe ulaşmadan ödül vermek öğrenciyi tembelliğe alıştıracaktır.

Ödüller öğrenci için değerli ve anlamlı olmalıdır. Bu yüzden ödül seçerken öğrencinin gelişim özelliklerini göz önüne almanız gerekir. 8.sınıf bir öğrenciye oyuncak araba ödülü koymanın pek anlamı yoktur. Bu ödül öğrenciyi harekete geçirmeyecektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button