Ana Sayfa / Genel / Barınma Yardımı Nedir?

Barınma Yardımı Nedir?

Barınma Yardımı Nedir?

Barınma, insanların Dünya üzerinde duymuş olduğu ihtiyaçlar Arasında ilk sırada yer almakta olup olmazsa olmazlar arasında yer almakta. İnsanlar, bütçelerinden verdiği şekilde barınma ihtiyaçlarını ya kiralık evler üzerinden ya da birikimlerini değerlendirerek satın aldıkları evler üzerinden sağlamaya çalışmakta. Bazı şehir ve bölgelerde kira ücretlerinin oldukça yüksek fiyatlar üzerinden belirtilmesinden dolayı düşük bütçeli ailelerin barınma ihtiyaçlarını da ayı karşılama konusunda sıkıntılar yaşadıklarını görmekteyiz. Devlet, bu konuda sürekli çözüm önerileri geliştirmekte olup barınma ihtiyacı duyan kişileri bir takım olanaklar sağlamaya çalışmaktadır. Barınma yardımı sayesinde, devletten bir takım ödenek alan kişiler, isteklerine uygun bir ev kiralamakta olup yaşamlarını daha iyi şartlar altında sürdürmeye çalışmakta.

Barınma Yardımı Başvurusu

Yukarıda da değindiğimiz üzere gelir durumu iyi olmayan ailelere sağlanan barınma yardımı son zamanlarda iyice gündem konusu haline gelmiş durumda. Bir çok düşük gelirli aileler, barınma yardımını nasıl olabileceklerini, başvurunun nereye ve nasıl yapılacağını, başvuru sırasında aranan şartlar olup olmadığını merak etmektedirler. Barınma yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yürütmüş olduğu bir proje dahilinde sağlanmakta olup başvurular doğrudan bu bakanlığın il müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Başvurular hem telefon üzerinden yapılmakta hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde yapılmakta. Başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili konulardan ziyade aranan şartların ve başvuru öncesinde yapılması gerekenlere de değinmek istiyoruz.

Barınma Yardımı Şartları

Çalışma gücü olmayan, mevcut durumda yaşamış olduğu yerin yaşam şartlarına uygun olmaması, küçük ve bakımsız bir alanda yaşıyor olmak barınma yardımı almak için tüm şartları taşıdığınız göstermekte. Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların bu tür bir ortak içerisinde yaşamaya layık olmamalıdırlar. Sosyal hizmet çerçevesinde vatandaşların kurmak isteyen devlet, bu tür yerlerde yaşayan kişilere yardımlarda bulunarak layık olduğu bir yerde yaşamalarını, uyumalarını sağlamakta. Özellikle kış aylarında zorluk çeken kişiler, sıcak bir yer, yuva bulmak adına devlete sığınarak yardım istemektedirler. Barınma yardımı bu konuda geliştirilmiş olup ihtiyaç sahiplerine düzenli bir şekilde ödedi 1 beden ekstra olarak gösterilmekte. Sadece kira ücretleri konusunda değil aynı zamanda evlerin tamirat ve bakım ücretlerinin de ayrı bir şekilde yatırıldığını söyleyebiliriz.

Engelliye Barınma Yardımı

Birçok internet sitesinde barınma yardımının sadece engellilere verildiğine dair bilgiler bulunmakta. Bu yardımın sadece engelliler ile sınırlı olmadığını, başta çalışamaz durumda olan kişiler olmak üzere herhangi geliri bulunmayan muhtaçlık belgesine sahip olan tüm kişilere eşit şartlar altında dağıtıldığını söyleyebiliriz. Tabii engellilerin diğer insanlara oranla bir miktar daha önceliklerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Muhtaçlık belgesi olsa da az da olsa çalışma imkanı bulunan kişilerden ziyade engellilerin herhangi bir gelir ya da çalışma imkanı olmalarından dolayı bu tür yardımlarda ilk sırada yer aldıklarını görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları