Bankadaki Kırmızı Kalem Nasıl Kaldırılır?

Bankadaki Kırmızı Kalem Nasıl Kaldırılır?

Yaşam standartları, insanların her daim daha iyi şartlar altında yaşamak istemelerine neden olmakta. Sürekli meydana gelen ihtiyaçlar, insanların anlık olarak nakit para ihtiyacı kazanmalarına neden olmakta. Nakit para ihtiyaçlarını karşılama konsunda insanlara oldukça faydalı olanaklar sağlayan bankalar, ihtiyaç duyulan tutarlar üzerinden kredi çekilebilmesine olanak sağlamakta. Kredi çekimi konusunda bankalara müracaat eden kişiler, istediği tutarlar üzerinden çektikleri kredileri zamanında ödeyememeleri durumunda bankalardan kırmızı kalem adı verilen bir ceza ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumun sadece krediler ile ilgili olmadığını, kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda da bankalar tarafından kırmızı kalem yiyebilmektedirler. Bankalardaki Kırmızı Kalem nasıl meydana gelir sorusuna ayrıntılı yanıtlar verecek olursak;

Banka Sicili Nasıl Bozulur?

  • Bankalar üzerinden alınan kredi kartı ya da kredi hizmetlerinin ödemelerinin zamanında yapılmaması durumunda
  • Kredi kartı borçlarını askeri tutar üzerinden ödenmesi durumunda dahi kredi sicili olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle düzenli ve tam bir şekilde ödemelerin yapılması gerekmektedir.
  • Bankalar tarafından borç olarak verilen çek ya da senetlerin zamanında ödenmemesi durumunda da sicillerin bozulduğunu söyleyebiliriz.

Banka sicilinin olumsuz etkilenmesi durumunda kredi notunun da düzeyli bir şekilde tabana doğru gittiğini söyleyebiliriz. Kredi notunda meydana gelen her düşüş hizmetlerden yararlanma ihtimalini yok etmektedir. Zaman içerisinde dip noktalara gelmesi ile kırmızı kalem tedbirleri ile karşı karşıya gelen kişiler, uzun bir süre hiçbir şekilde bankacılık hizmetlerinden yararlanamazlar. Minimum tutardan kredi kartına dahi sahip olamayan kişiler, bu durumdan nasıl kurtulabileceklerini de merak etmektedir. Banka Sicilinde meydana gelen bozulmaların ne gibi etkiler meydana getirdiğinden bahsetmek istiyoruz;

Banka Silinde Meydana Gelen Bozulmalar Sonucunda Ne Olur?

Bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenmemsi durumunda kredi sicillerinde bozulmalar meydana gelmektedir. Bununla beraber bankalar, borçlarını ödemeyen her müşterisi için hukuki işlemler başlatarak borçlarını bir şekilde tahsil etmeye çalışmaktadır. Bu sürecin başlaması ile beraber artık hiçbir bankadan herhangi bir hizmet almanız mümkün değildir. Kara Liste adı verilen ortak bir havuz içerisine giren kişiler, kırmızı kalem yeme durumlarına göre belirli bir süreye kadar adlarına hiçbir işlem yaptıramazlar.

Bankadaki Kırmızı Kalem Nasıl Kaldırılır?

Bankadaki kırmızı kalemi kaldırmak isteyen kişiler, ilk etapta var olan borçlarının tamamını ödemeleri gerekmektedir. Bir anda ödeyecek güce sahip olmayan kişiler, bankalar ile iletişime geçerek borçlarını yapılandırmalı ve vadettikleri süreler içerisinde borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Tüm borçlarını zamanında ödeye kişiler, bankalardan borcu yoktur yazısını aldıktan itibaran kara listeden çıkış sürecini başlatırlar. Bu süre, bankadan bankaya ya da borç tutarlarına göre değişiklik göstermekte olup minimum 5 yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Tüm borçlarını ödeseniz bile 5 yıldan önce kara liste içerisinden çıkmanız imkansız olacaktır. Bu süre hakkındaki bilgileri bankalar aracılığı ile de öğrenebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button