Ana Sayfa / Sağlık / Balgam Nasıl Söktürülür?

Balgam Nasıl Söktürülür?

Son derece çetin geçeceğe benzeyen kış aylarına girerken, pek çok hastalık kapıda bizleri beklemektedir. Soğuk algınlığından gribe, nezleden öksürük nöbetlerine kadar türlü hastalık kış aylarının neredeyse vazgeçilmezidir. Ancak tüm bunlar neyse ki gelip geçici rahatsızlıklardır ve kısa bir dönem yaşam kalitemiziz düşürdükleriyle kalırlar. Bunların yanına koyabileceğimiz sorunlardan biri de boğazımızı tıkayan ve rahatsız eden balgam sorunudur.

Balgam Neden Oluşur?

Balgam aslında akciğerlerin ürettiği bir savunma mekanizmasıdır. Yani sanıldığının aksine vücut için fayda sağlar. Solunum yolları aracılığı ile üretilen bir tür mukozadır. Boğazımızda belli bir miktarın altında bulunması zarar vermeyeceği gibi, vücudumuza girecek çeşitli bakteri ve mikropları engellediği için fayda da sağlar. Solunum yolu girişinde bu bakteri ve mikropları emerek vücuda girmesini ya da daha az miktarda girmesine katkı verir. Aşırı olduğu takdirde ise kurtulmak gereken bir sorundur.

Bitkisel Balgam Söktürme

Evde kolaylıkla elde edebileceğiniz bitkilerden yapacağınız karışımlarla, balgam derdinizden kurtulmanız mümkündür. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için derledik:

  • İki çorba kaşığı hatmi kökünü bir bardak suya attıktan sonra karıştırın ve süzme işleminin ardından günde iki kez düzenli olarak için
  • Kabuğunu soyduktan sonra limonu blendır yardımıyla bir güzel ezin. Ortaya çıkan limon suyuna, bir adet doğranmış soğanı, bir baş sarımsağı ve bir adet siyah turpu ilaveedin. Bir cam kavanozun içinde bir süre beklettikten sonra günde üç defa düzenli olarak için.
  • Ihlamur balgam için en etkili bitkilerden biridir. Kaynattığınız suya, iki yemek kaşığı ıhlamur ilave edin. 20 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra soğutmadan için
  • 250 gram kahverengi şekeri bir tencere yardımıyla eritin. Üzerine bir miktar su, üç çay kaşığı kadar adaçayı ve üç adet defne yaprağı ilave edin. 3 dakika kadar bir süre beklettikten sonra ortaya çıkan karışımı süzün ve soğumasını bekleyin. Boşaltacağınız cam kavanozun serin ve karanlık bir yerde bulunmasına dikkat ederek günde üç defa için.

Yukarıda saydığımız karışımların hazırlanışı son derece basit olup balgam söktürmede etkilidirler.

Bir önceki yazımız olan Kalp Çarpıntısı Anında Neler Yapılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları