Bağkurlu İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Bağkurlu İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Sigortalı olarak çalışan kişiler, işverenlerin yaşadığı sorunlardan ötürü işten çıkarılmaları durumunda yeni bir İş bulana kadar devlet tarafından korunma altına alınmakta olup işsizlik maaşı adı altında ödenek almaktadırlar. Kişilerin çalışma süresine göre verilmekte olan işsizlik maaşı minimum 3 ay maksimum 10 ay üzerinden sigortalı kişilere verilmekteydi. Asgari ücrete yakın olarak dağıtılan bu ödenek kişilerin yeni bir İş bulana kadar ki ihtiyaçlarını karşılama konusunda geliştirilmiş olup yaşanan mağduriyetleri gidermek üzere planlanmıştır. Bu zamana kadar Sadece sigortalı kişiler tarafından alınan bu ödenek artık esnaflara da kapsama ya başlamış durumda. Esnaflar, bilindiği üzere sosyal güvencelerini Bağkur üzerinde almaktadır. Her zaman İşlerin yolunda gidecek diye bir durum yok. İflas edilmesi durumunda yeni bir işe girene kadar Bağkurlularında artık işsizlik maaşından faydalanabilecekler.

Esnaflara İşsizlik Maaşı Geliyor!

Kendi işyerlerine sahip Bağkurlu işverenler, iflas etmeleri durumunda devlet tarafından ödenen işsizlik maaşından faydalanabilecekler. Iş yerlerini kurduğu günden iflas ettiği döneme kadar işsizlik Sigorta primini %2 üzerinde ödeyen esnaflar, 10 aya kadar işsizlik maaşından faydalanabilecekler. 2018 yılı itibariyle en düşük esnaf işsizlik maaşı 705 lira, en yüksek esnaf İşsizlik maaşının ise 1476 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Esnafa İşsizlik Maaşı Ne Zaman Verilecek?

Iş yerlerinde kapatıp farklı bir iş bulmak Kimi zaman 1 yılı bulmakta. Bu süreç içerisinde gerek kendi ihtiyaçlarını gerekse ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif çözüm arayan esnaflar işsizlik maaşı sayesinde derin bir nefes almış durumdalar. Sadece işverenleri kapsamayan Bu olanak aynı zamanda Bağkur üzerinden sosyal güvencesi bulunan çalışanlara da kapsamakta.

Bağkurluların İşsizlik Maaşından Yararlanabilme Şartları

İşverenlerin ya da çalışanların, işsizlik maaşı alabilmesi için en az 600 gün öncesine kadar primlerinin yatırılmış olması gerekmekte. Aynı zamanda son 120 Gün içerisindeki primlerin kesintisiz olarak yatırılmasını istenmekte. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda esnafların ve Bağkurluların 10 aya kadar işsizlik maaşı aldıklarını görebiliriz. Süre ve Maaş durumu şu tablo üzerinden netleştirilmektedir.

  • 600 gün primi bulunan kişiler 6 ay
  • 900 gün primi bulunan kişiler 8 ay
  • 1080 gün primi bulunan kişiler 10 ay işsizlik maaşı alabilmektedirler.

Başvurular İŞKUR üzerinden yapılmakta olup sırası ile işleme alınmaktadır. Gerekli Şartları yerine getiren her Bağkurlu bu destekten sorunsuz bir şekilde faydalanmakta. Prim günlerinde bir gün dahi eksiklik bulunan kişiler maalesef işsizlik maaşından faydalanmakta. Her yıl, asgari ücrete gelen zam kadar işsizlik maaşına zam gelmektedir. 10 aylık sürenin tamamlanmasıyla İşsizlik maaşını kesildiğini, bu süre zarfı içerisinde iş bulamayan kişilerin tekrardan başvuru yaparak maaş almaya devam edebildiğini söyleyebiliriz. Bu konuda önceliğin maaşı almayan kişilere tanındığını, bütçenin tamamlanması durumunda ikinci kez maaş anlamadığının altını çizmek istiyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button