Ayak Tırnağı Mantarı, Belirti, Teşhis Ve Tedavisi

 

Ayak tırnağı mantarı, dışarıdaki mikrobun tırnak çatlaklarından vücudunuza nüfus etmesi sonucunda veya cildinizde kendiliğinden oluşan bir enfeksiyondur. Ayak tırnağınızın rengini değiştirir, kalınlaştırabilir ve inceltebilir. Ayak parmakları sıklıkla ılık ve nemli olduğundan mantar iyi yetişir. Çeşitli mantar türleri bulunmaktadır ve bunlar bazen tırnağın farklı kısımlarını etkiler. Tedavi edilmeden bırakıldığında, enfeksiyon diğer ayak tırnaklarına ve cilde yayılabilir.

Belirtileri

Enfekte tırnaklar genellikle normalden daha kalın, çarpık veya tuhaf şekilli olabilir. Kolayca kırılabilirler. Mantarlı tırnaklar sarı renkte görülebilir. Bazen tırnak üzerinde beyaz bir nokta görülür ve bu daha da büyür. Mantar tırnağınızın altında biriktiğinde tırnağı gevşeterek ayırır. Mantar, tırnak etrafındaki cilde yayılabilir.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur?

Erkeklerde kadınlardan daha olması daha olasıdır. Yaşlandıkça şansınız da o kadar artış gösterir. Şeker hastalığı veya zayıf bağışıklık sistemi olan, sigara içen veya aile bireylerinde bu rahatsızlığa sahip olan insanlar da daha yüksek bir risk altındadır. Suyun içinde çok fazla zaman geçirirseniz veya ayak tırnağınızı yaralarsanız, tırnak mantarına yakalanma ihtimaliniz yükselir.

Teşhis Edin

Ayaktaki tırnak mantarı sedef hastalığı da dahil olmak üzere diğer koşullara benzeyebileceğinden dolayı bir doktora ayak tırnağınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Ayağa bakan bir uzman (bir podyakrist) veya cilt (bir dermatolog) görmeniz gerekebilir. Etkilenen parçanın bir kısmını sıyırıp soruna neden olan şeyin anlaması için bir laboratuara gönderebilirler.

Tedavi

Ayak tırnağı mantarını tedavi etme şekliniz, sahip olduğunuz mantarın ve enfeksiyonun ne kadar kötü olduğuna bağlıdır. Doktorunuz bir şey veya bir kombinasyon deneyebilir:

  • Doğrudan tırnağın üzerinde topikal bir krem
  • Topikal bir tırnak cilası
  • Antifungal haplar
  • Tırnağın veya cildin hasar görmüş alanının giderilmesi
  • Bazı durumlarda cerrahiyle tırnağın tamamen çıkartılması gerekebilir.

Parmaklarınıza Dikkat Edin

Ayaklarınızı yıkamak için sabun, su kullanın ve ayak parmakları da dahil olmak üzere iyi kurutun. Parmak uçlarınızdan daha kısa tutmak için, ayak tırnaklarınızı düzleştirin. Kullandığınız araçların da temiz olduğundan emin olun. Tırnak makasını sabun ve su ile yıkayın, sonra alkol sürerek silin.

Ayaklarınızı Kuru ve Temiz tutun

Ayakkabılarınız hakkında akıllıca davranın. Nemi ortadan kaldıran çorapları seçin. Bunları düzenli olarak değiştirin. Ayakkabılarınıza iyi uyduğundan emin olun. Soyunma odaları ve yüzme havuzları gibi ıslak halka açık yerlerde duş ayakkabıları giyin.

Ayak Parmaklarınızı Tanıyın

Tırnak yatağınıza ve ayak tırnaklarınızın çevresindeki cildi düzenli olarak, en az ayda bir kez iyi bir şekilde bakın. (Parmaklarınızı görmek zor, bir ayna kullanmanız gerekebilir.) Renk ve dokudaki değişikliklerle birlikte kesikler veya hasarları gözlemleyin. Bir şeyler ters gidiyor mu? Belirtileriniz düzelmez veya kötüleşirse, doktorunuza başvurun

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button