Ana Sayfa / Teknoloji / Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Hangi Savaşta Söylemiştir

Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Hangi Savaşta Söylemiştir

Türkiye Cumhuriyeti kurulurken büyük zorluklara göğüs gelerek bugünlere kadar gelmeyi başarabilmiştir. Ülkemiz geçmiş zamanlarda yani tarihimize baktığımızda büyük savaşlarla karşı karşıya gelmiş bulunmaktadır. Ulu önderimiz olan Mustafa Kemal Atatürk vermiş olduğu büyük uğraşlar ve fedakarlıklar sayesinde Türkiye Cumhuriyeti diğer ülkelerin himayesinden çıkarak bağımsız bir devlet haline gelmeyi başarabilmiş bulunmaktadır. Bu süreç içerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu sözlerde günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Atatürk’ün söylemiş olduğu sözler düşmanlara ders niteliğinde olup bütün herkesi titretecek şekilde söylenmiştir. Söylenmekte olan en güzel ve uygulanmış olan söz ise “Geldikleri Gibi Giderler” sözü olmuştur.  Büyük zorluklarla kurtarılmış olan ülkemiz kendisine özgü olarak bunun gibi onlarca farklı sözü bulundurmaktadır.Türkiye 1. Dünya savaşı içerisindeyken yabancı ülkelerde yer almakta olan askerlerin İstanbul’u kuşattığı dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk “Geldikleri Gibi Giderler” sözünü kullanmıştır.İngiliz donanması gemileriyle birlikte İstanbul limanına demir attıkları zamanlarda bütün toplarını Osmanlı Devletinin bulunmuş olduğu yani Dolmabahçe sarayına yöneltmişlerdir. Bu durum hiçte iç acıcı bir durum olarak görülmüyordu. İngilizlerin yapmış olduğu bu ataktan sonra Osmanlı devleti bütün yetkilileri teslim olmuş durumdaydılar. Bu dönemde Türkiye’ye sunulmuş olan Mondros Ateşkes antlaşmasında yer almakta olan ağır kuralların hepsi kabul edilmişti. Bunları gören Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında bulunmakta olan Salih Bozok gözyaşları içerisinde bu durumu Atatürk’e anlatmış bulunmaktadır. İşte Atatürk o meşhur sözünü bu sırada söylemiştir.

Kurtuluş Savaşı

İngilizlerin İstanbul’a atmış oldukları demirlerden sonra Osmanlı Devletinde yer almakta olan bütün üst yetkililer donanmaya karşı teslim olmuş bulunmaktaydılar. Kendilerine sunulmuş olan Mondros Ateşkes antlaşması da bu sırada imzalanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı devletinin imzalamış olduğu Mondros Ateşkes Antlaşmanın geçersiz olduğunu bildirerek Geldikleri Gibi Giderler sözünü kullanmıştır. Daha sonrasında milli mücadele durumunda Türkiye’de yer almakta olan bütün insanlarımız büyük bir özveri göstererek Türkiye topraklarında bulunan düşman askerlerini geldikleri gibi göndermeyi başarabilmiştirler. Bu durumdan sonra Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde kurulmuş olan TBMM yeni kararlar alarak Türkiye’nin bağımsızlığını İlan etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği sözler günümüze kadar gelmiştir ve bu sözler büyün bir ders niteliğindedir. Atatürk’ün söylediği sözler arasında yer alan “Geldikleri gibi giderler” sözü bu duruma bir örnek teşkil ederi. Yazımızda size Atatürk’ün bu sözü hangi savaşta ve hangi durumda söylediğine dair bilgi vereceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk,geldikleri gibi giderler sözünü 13 Kasım 1918 tarihinde söylemiştir. Bu tarih I. Dünya Savaşı’nın devam ettiği ve düşman devletlerin İstanbul’a girdiği günlere denk gelmektedir. İngiliz donanmaları, İstanbul’a giriş yapmış ve demirledikleri toplarını Osmanlı Devleti’nin merkezi karargahı konumundaki Dolmabahçe Sarayı’na yönelttiler.

Düşman askerlerin toplarını Dolmabahçe Sarayı’na yöneltmesi hiç iç açıcı bir durum değildi. Bu durumda devletin bütün mülki ve siyasi idareleri işgal güçlerine teslim olmuştu ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ağır hükümlerini kabullenmiş durumdaydı. Bu durumdayken Mustafa Kemal Atatürk’ün yaveri Salih Bozok gözyaşları içerisinde boğaza demirlenmiş İngiliz zırhlı gemilerini gösterir. Atatürk’te bunun üzerine “geldikleri gibi giderler” sözünü söylemiştir. Bu şekilde Atatürk ülkenin tekrar Türk milletinin gücüyle bağımsızlığına kavuşacağını göstermiştir.

Bir önceki yazımız olan Açıklayıcı Anlatım Nedir ve Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları