Ana Sayfa / Genel / Astsubay Maaşları Ne Kadardır?

Astsubay Maaşları Ne Kadardır?

Astsubay Maaşları Ne Kadardır?

Askeri alanda çalışmak isteyen birçok kişinin ilk tercihi arasında yer alan astsubaylık, birçok kişi tarafından şartları üzerinden merak edilmekte. Astsubaylığın kolay bir meslek olmadığını bilen birçok kişi, zorlu şartlar altında çalışan asgari personellerinin ne kadar maaş aldıklarını da merak etmekteler. Askeri personeller, bilindiği üzere doğuda görev yaptıkları zaman farklı bir ücret, batıda görev yaptıkları zaman ise farklı bir ücret almaktadırlar. Bu yazımız içerisinde astsubaylık mesleği hakkında bilgiler vererek bu mesleği yapmak isteyen kişilere astsubay maaşının ne kadar olduğundan bahsetmeye çalışacağız.

Askeri alanda yapılan düzenlemeler ile astsubayların almış olduğu maaşlarda büyük iyileştirmelerin meydana geldiğini görmekteyiz. Bu görevi hakkıyla, onur ile gururu ile yürüten kişiler için en iyi şekilde düzenlenen maaş sistemi, şu an için yeterli mi Değil mi sorusunun akıllarda soru işareti olarak bırakılmasına neden olmakta. Ekonomik şartlar, her geçen gün değiştiği için, Türk lirasının piyasalar içerisinde sürekli değer kaybettiğini görmekteyiz. Bu nedenden dolayı geçen yıl alınan maaşların bu yıl yetmediğini, yeterli oranda ayarlanmadığını söyleyebiliriz. Astsubayların aldıkları maaşlar;

2018 Astsubay Maaşları

Askere giden birçok birey, erlik zamanında iken askeri çalışma sistemini nasıl yürütüldüğünü görmüşlerdir. Dışarıdan bakıldığı gibi görünmeyen askeri meslekler içerisinde oldukça yoğun bir sistemin barındırmaktadır. Askeri personeller, almış oldukları maaşın yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tanınmış olduğu bazı özel haklardan da yararlanabilmektedirler. Sahip olunan askerin kimlikleri ile, birçok olanaklara sahip olan astsubaylar aldıkları Maaşlar yine de ailelerinde bakmaya çalışmaktadırlar. 2018 yılında alınan kararlar doğrultusunda, göreve yeni başlayan bir astsubay 3,000 ile 3,500 TL arasında bir maaş ile göreve başlamaktadır. Bu maaş, batıda görev yapan personeller için geçerli olup doğuda görev yapan astsubaylar için biraz daha yüksek bir şekilde ayarlandığı ne söyleyebiliriz. Göreve çıkan astsubaylar, dağda, bayırda, karada geçirdikleri süre kadar ekstra ekstra mesai ücreti alırlar. Doğuda görev yapan bir astsubayın 6 bin liraya kadar maaş aldığını söyleyebiliriz.

Astsubayların almış oldukları maaşlar, görev yaptıkları birimlere göre de değişiklik göstermektedir. Örnek olarak; jandarma astsubaylar normal bir astsubaya göre 500 lira kadar daha fazla bir maaş almaktadır. Jandarma astsubaylar, kara astsubaylarına göre biraz daha fazla maaş aldı söylenmekte. Hava astsubayları, çalıştıkları bölge, saha durumuna göre kara ve jandarma astsubaylardan daha fazla maaş da alabilir, daha düşük de maaş alabilir. Net olarak bir ifade verecek olursak en düşük Astsubay maaşının 3,300 TL civarında sabitlendiğini, görev yapılan bölge ve bilime göre artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Maaş konusu her yıl değişmekte olup askeri ücrete gelen zamlar doğrultusunda güncellendiğini söyleyebiliriz. Memurlar, yıl içerisinde 2 kez zam almasından dolayı 2019 yılında astsubay ücretinin minimum 3,500 TL’ye kadar yükseleceğini belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları