Ana Sayfa / Teknoloji / Aston Martin DBS Superleggera 2018 İncelmesi

Aston Martin DBS Superleggera 2018 İncelmesi

Aston Martin meşhur 007 James Bond’un filmlerinden hayran kaldığımız bir araba modelidir. Hep en çetin kovalamacalarda Bond, bu arabayı kullanır. Tabi filme göre, Aston Martin biraz modifiye edilmiştir. İngiliz üretici firması yeni model için 2012’de en son görülen DBS modelini yeniden canlandırdı. Superleggera kelimesi süper hafif anlamına geliyor ve İtalyanca bir kelimedir. Aston Martin Modelinin dış tasarım şefi Miles Nurnberger’in dediklerine göre, bu araç mükemmel bir romantik havaya sahipmiş. Hemen Aston Martin DBS Superleggera aracının teknik özelliklerine bakalım.

Aston Martin 2018 Araba Teknik özellikleri
Aston Martin 2018 Araba Teknik özelliklerine baktığımızda diğer araçlardan farklı bir şekilde dizayn edildiğini görüyoruz. Hız ve güvenlik her zaman ki gibi ön planda. Zaten James Bond filmlerinden de bu özellik sürekli ön planda işleniyor. Aston Martin 2018 Araba Teknik özellikleri arasında en önemli olan özellik motor özelliğidir. Araçta kullanılan motor, otomatik şanzımanlı 725 beygir gücündedir.

2 kapılı aracın gücü dakikada 6500 devir yapabilecek kapasitede tork üretiyor. Saatte 340 km hıza erişebilen bu uçaksavar araç, sıfırdan 100 km hıza erişmek için sadece 3,4 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 2018 model en iyi araba modellerinden biri olan Aston Martin DBS Superleggera coupe kasa tipini kullanıyor. 4 koltuğu olan aracın uzunluğu 4,7 m ve genişliği 1,96 metredir. Dingil uzunluğu 2,8 metre olan aracın yerden yüksekliği ise, 1,28 metredir. Ön tarafa yerleştirilen motor enine pozisyonda duruyor. Silindir pozisyonu ise V motor stiline sahip. 12 adet silindiri olan Aston Martin DBS Superleggera benzin yakıyor.

Arkadan çekişli olan aracın 8 vitesi var. Aracın sıkıştırma oranı 9.3 oranındadır. Yeri gelmişken siz değerli Aston Martin meraklılarına sıkıştırma oranının ne olduğunu anlatalım: Motor pistonu alt ölü noktada iken en diptedir, üst ölü noktada iken en üsttedir. Pistonlar ve barındığı hacim bir silindir olduğu için burada silindir hacmi hesaba katılarak sıkıştırma oranı hesaplanır. Sıkıştırma oranı artarsa OEB ortalama Efektif basınç da artar. Burada sıkıştırma oranını vuruntuya neden olmayacak şekilde arttırmak çok ince mühendislik hesaplamaları gerektirir.Ön frenleri her zamanki gibi hava soğutmalı olarak dizayn edilen araçta tabi ki ABS sistemi var. CO2 emisyonu da kabul edilebilir oranda; yani km başına 285 gram olarak görülüyor. Aracın lastik boyutları 265/35 r21 ; 305/30 r21 olarak tasarlandı.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi Mix 3 Özellikleri Ve Çıkış Tarihi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları