Ana Sayfa / Genel / Asker Eşine Kira Yardımı Yapılıyor Mu?

Asker Eşine Kira Yardımı Yapılıyor Mu?

Asker Eşine Kira Yardımı Yapılıyor Mu?

Ülkemizde yaşayan her Türk erkeğinin, zorunlu olarak yapması gereken vatani görevlerden birisi de askerlik olarak gösterilmektedir. Herhangi bir engeli olmayan, üniversite hayatına başlamış erkekler, 20 yaşlarında girmesiyle ile birlikte zorunlu askerlik görevlerini yerine getirmek durumundadırlar. Erken yaşta, gerekse eğitimlerinden sonra askere gitmek isteyen birçok genç, arkalarında bıraktığı ailelerinin ekonomik olarak durumunlarının nasıl sürdürüleceği konusunu da düşünmektedirler. Eğer eşleri çalışmıyor ise evin tek geçim kaynağı sadece kendilerini ise askere gitmeden önce ne şartlar altında geçinecekleri konusu bir hayli korku durumunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durum, erkeklerin askerlikten dahi kaçmalarına, erteletebildiği kadar askerlik vazifelerini erteletmelerine neden olmakta. Bu konu hakkında geçtiğimiz yıllarda bazı düzenlemelerin yapıldığını, askere giden kişileri geride bıraktı eşlerine, çocuklarına, annelerine ve babalarına yardımlar yapılacak duyurulmuştur.

Asker eşine kira yardımı olarak geçen bu destek, en azından kira ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılmasına olanak sağlamakta. Alınacak yardımın sadece kira borçları ödemekle kalmadığını, asker eşlerinin ödeneklerini istedikleri gibi kullanma haklarına sahip oldukları belirtilmiştir. İster barınma, ister gıda yardımı, ister Kıyafet yardımı hangi alanda kullanacak olursa olsun erkeklerin askerlik süresi bitene kadar bu desteğin sorunsuz ve sınırsız bir şekilde sağlandığını belirtmek istiyoruz.

Asker Eşine Yardım Başvurusu

Asker eşine yardım başvurusu konusunda düzenlemelerin oldukça geniş düşünüldüğünü belirtmek istiyoruz. Bu ödenek, eğer asker evlenmişse doğrudan eşine ve çocuklarına verilmekte. Eğer asker bekar ise, maddi durumlardan ötürü ailesine destek sağlamak için anne ve babasına da verilebilmekte. Yardımdan eğer eş yararlanacak ise başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na doğrudan yapılması gerekmektedir.

Başvurular sırasıyla eşlerden herhangi bir belge ya da evrak talebinde bulunulmuyor. Kimlik belgeleri ile yapılacak başvuru sonucunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın mütevelli heyeti başvuruda bulunan kişinin gerçekten yardım almaya muhtaç biri olup olmadığını tespit etmek için araştırma sürecine başlıyor. Her yıl ayrılan ödeneğin belirli bir miktar olmasından dolayı her başvurana maalesef destek verilmemekte. Bundan dolayı hak ihlallerinin meydana gelmemesi için bir araştırma sürecinin yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

Asker Eşi Yardımı Ne Kadardır? Nasıl Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılmaktadır. Askere giden kişinin görev süresi boyunca verilecek ödenek her iki ayda bir eşlerin hesaplarına otomatik olarak yatacaktır. Aylık olarak 275 TL ödenen kira yardımı, aylık olarak yapmaktan ziyade toplu bir şekilde 2 ayda 1 üzerinden 550 TL olacak şekilde yatırılmaktadır. Başvurusu kabul edilen eşler, ilk olarak kendilerine bir PTT hesabı açmaları gerekmekte. İletilen PTT hesaplarına 2 ayda bir şekilde yatan 550 TL’nin ne şekilde harcanacağı konusunda eşlerin özgür olduğunu tekrardan belirtmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları