Teknoloji

Aselsan’dan Özel Görev Uçakları Hava SOJ Geliyor!

Türkiye’nin savunma sanayisindeki teknoloji devi Aselsan, ülkemizin teknoloji alanında yurt dışına bağlı kalmaması için farklı alanlardaki teknoloji ürünlerine de yöneldi. Tüm dünyanın gıpta ile baktığı ve en güvenilir şirketlerden biri olan Aselsan, milli ve yerli kaynaklarla 4 adet Hava Soj üretecek. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Aselsan arasında imzalar atıldı. Atılan imzalarda, Elektronik Harp Özel Görev Uçakları geliştirilmesi hedeflendi.

Hedeflenen bu sistem için Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Projesi sözleşmesi imzalandı. 2023 yılında hizmet vermeye başlayacak olan uçaklar için çalışmalar başladı. Yerli ve milli imkanlarla üretilecek olan sistem sayesinde kuvvetlerimiz küresel çapta çok az ülke üzerinde bulunan bir yeteneğe sahip olacaklar. Tüm dünyadaki savunma sanayisinin sürekli olarak gelişim gösteriği günümüzde Türkiye’nin geliştireceği sistem büyük bir kuvvet çarpımı olarak lanse edildi. Zamanında yetiştirilmesi planlanan Hava Soj’ların Cumhuriyetin 100. yılında teslim edilmesi bekleniyor.


Teknolojide Bir Numara
Özellikle savunma sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketleri arasında yer alan Aselsan hemen her alandaki faaliyetlerine hız katara çalışmalarını sürdürüyor. Mühimmatı, ses hızının 6 katı hızla hedefe fırlatan yeni bir sistemin de geliştirildiğini açıklayan Aselsan Tufan Elektromanyetik Top Sistemi adı verilen sistem üzerinde yaptığı testlerde bunu 9 katı hıza çıkardı. Henüz Ar-Ge aşamasında olan sistemlere yönelik çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini ifade eden Aselsan fırlatma sistemlerinde yeni teknoloji ürünlerinin geleceğinin de sinyallerini verdi.

Elektronik fırlatma alanında dünya devleri ile yarışan Aselsan 2014 senesinden beri üzerinde çalışılan ve Tufan adı verilen sistem sayesinde ses hızından 6 kat daha hızlı olan atışlar gerçekleştirebiliyor. Saniyedeki hızı 2 bin-2 bin 500 metreye ulaşan sistem test aşamasında rekor hıza ulaştı. Saniyede 3 bin metre namlu çıkış hızı sağlanarak rekor kırıldı. Bu değer, barut kullanan klasik silahların mermiyi atma hızının yaklaşık 3 katına eş değer.

En Çok Araştırılan Şirket
Universum tarafından 61 ülkede 1,8 milyon genç ile yapılan En Çekici İşveren Araştırmalarının Türkiye ayağı, altıncı yılında 46 üniversiteden 41.117 öğrenci ve ortalama üç yıldır iş hayatında olan 13.116 genç profesyonelden edinilen bilgiler ile hazırlandı. Bilgilerin derlenmesinin ardından Aselsan’ın en çok çalışılmak istenen şirket olarak seçildiği göründü. Yalnızca yatırımcılar nezdinde değil, kamuoyu nezdinde de büyük bir prestije sahip olan Aselsan, 1975 yılından bu yana Türkiye’nin en güvenilir şirketi olmaya devam ediyor.

Yakın dönemde de arka ışığa ihtiyaç duymayan monitör geliştiren Aselsan, ülkemizde bir süre boyunca askeri kokpit göstergelerinde kullanılan ve ara ışığa ihtiyaç duymayan monitörler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Minyatür ekran şeklinde geliştirilen sistem sayesinde OLED ekran geliştirme süresi tamamen bağımsız bir şekilde gerçekleştirildi. Sabancı Üniversitesi ile ortak yapılan çalışma sonucunda sistemin istenilen ebatlar üretilebilmesi sağlanıyor. İhtiyaca göre farklı boyutlarda üretilmesi mümkün olan ekranlar, öncelikle askeri alanlarda kullanılacak.

Yalnızca askeri sistemlerde değil, aynı zamanda diğer teknoloji ürünlerinde de kullanılabilme özelliğine sahip olan ekranlar mobil cihazlarda ve giyilebilir ekranlarda da kullanılabilecek. Daha önce de 15 dakika içerisinde hızlı şarj edilebilen otobüse imza atan Aselsan, günümüzde yalnızca savunma sanayi teknolojileri değil, aynı zamanda günlük kullanıma uygun teknoloji ürünleri de üretmeye devam ediyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem ilk olarak Hacettepe Üniversitesinin Beytepe kampüsünde tanıtılmıştı. 12 metrelik olan otobüsler toplam 87 yolcu kapasiteli olarak hazırlanmıştı. İçten yanmalı motorlardan farklı bir motora sahip olan elektrikli motoru bulunan otobüs hem yakıt masraflarının azalmasını hem de emisyon oranının azaltılmasını sağlamıştı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button