Arma 3 Oyun Tanıtımı Ve Hikayesi

2013 senesinde Bohemia Interactive tarafından piyasaya sürülmüş olan Arma 3 oyunu açık dünyada geçen askerî bir oyun olup, tactical shooter tarzına girebilecek olan bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunda, kullanıcılar için hazırlanmış olan altis ve stratis adı ile hazırlanmış olan iki tür harita yer almaktadır. Söz konusu bu haritalardan dilediğinizi seçerek, seçmiş olduğunuz haritaya ait görevleri yerine getirebilir, böylece siz de oyunun savaş platformunda bulunabilirsiniz.

Arma 3 oyunu savaş kategorisinde yer almasından dolayı, son derece popüler bir oyun olma özelliğine sahiptir ve bu nedenle de dünyanın her bir tarafından oyuncular ile karşılaşmak mümkündür.

Genel itibariyle askerî kökene sahip bir oyun olma özelliğine sahip olsa da bu oyunda, rol player modu oyunculara daha çok sunulmakla birlikte bunun oyuncuların da farkına varması sağlanmıştır. Savaş kategorisinde yer alan bu oyunda, oyunun editörü sayesinde oyuncular, arzu ettikleri materyallere sahip olabilmekle birlikte istedikleri görevi gerçekleştirme şansına da sahip durumdadırlar. Tüm bunlarla birlikte, 2016’da ek olarak getirilmiş olan tano haritası sayesinde de oyunun seçeneği arttırılarak sisteme yeni görevler de eklenmiştir.

Askeri simülasyon ifadesi geçtiğinde akla gelmesi gereken ilk oyun kesinlikle Arma olmalıdır. Bu oyun, ilk olarak 2001 yılında, Bohemia Interactive adlı oyun şirketi tarafından piyasaya sürülmüş olup, aynı zamanda da pek çok kullanıcı tarafından talep görmesi ve son derece büyük satışların yaşanmasından dolayı oyunun devamı niteliğindeki oyunlar, yine aynı şirketçe sürdürülmüştür. Oyun piyasasında yer almış olduğu ilk andan itibaren çağın ötesinde olan görselleri ve ana hikâyesinin üstünlüğünden dolayı önemli oranda rağbet gören bir askerî simülasyon oyunu niteliğine sahip olup bu alanda birinci sırada yer aldığından dahi söz edilebilir.


Arma 3 Oyununun Hikayesi
Oyunun ana hikayesinden söz edecek olursak ilk olarak belirtmemiz gereken 2030 yılları arasında ve Yunanistan’ın Ege Denizi sınırları içerisinde olacağınızdır. Ancak sözünü etmiş olduğumuz günümüzün Yunanistan’ı olmayıp önemli ekonomik sıkıntılar içerisinde bulunan ve yaşamış olduğu ciddi krizlerden dolayı Avrupa Birliği’nden de atılmış bir Yunanistan olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunda, Amerika’ya ait yedinci piyade bölüğünün de içerisinde yer aldığı NATO güçleri ve bunların karşısında bulunan ve önemli ilerlemelere imza atarak Yunanistan’daki savunma radarını aşan bir İran ordusu ile karşı karşıya geliyorsunuz. Oyundaki batı ordularının tamamı, Iran ordusunun daha çok batı bölgesine doğru ilerlemesinin önüne geçmek için bir savaş başlatıyor. Arma 3 oyununun hikayesi ana hatlarıyla bu şekilde ve siz de tam bu anda oyuna başlamış oluyorsunuz.

Siz, Arma 3 oyununun single modu içerisinde İngiliz özel harekât birliğindennolan Kaptan Scott Miller kimliğine bürünüyorsunuz. Oyun size son derece geniş kapsamlara sahip görevler veriliyor ve sizin de Scott Miller olarak tüm bu görevlerin üstesinden gelmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, tıpkı diğer fps oyunlarında olduğu gibi görevler de bir üssü patlatmak oluyor.

Oyunda, kullanıcılar için son derece kapsamlı ve art arda gelen bir görev senaryosu bulunmaktadır. Bununla birlikte oyunda single mod haricinde bir de multiplayer seçeneği yer almaktadır. Multiplayer seçeneğinde de son derece büyük ve kapsamlı haritalarla beraber daha fazla sayıda farklı ekipman ve silahlar kullanıcılara sunulmaktadır. Bunların yanı sıra yine multiplayer seçeneğinde çok daha farklı görevler de yer almakta ve bu alanın sevenlerine yönelik olarak son derece güzel bir haber olma özeliğine sahiptir.

Kısaca ve özetle ifade edecek olursa Arma; çıkarmış olduğu bu son oyunu ile çıtayı daha yüksek seviyelere çekebilmeyi başarmıştır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button