Ana Sayfa / Teknoloji / Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Gündüz kuşağı programları sayesinde kısa sürede birçok kişinin dilinde dolanmaya başlayan Argan yağı, hakkında birçok yanlış bilgi nedeni ile yanlış lanse edildiğini söyleyebiliriz. Afrika’nın Fas bölgesinde yetişen Argan ağacınından elde edilen bu yağ, yurtdışından ülkemize getirilerek satışa sunulmaya çalışılıyor. Ülkemizde bu ağacın yetiştiğini, yağ üretimlerinin tamamen ülkemiz içerisinde yapıldığını iddia eden birçok kişinin aslında sahte içerikli ürünler satmak istemelerinden dolayı bu tür girişimlere girdiklerini görmekteyiz. Üçüncü sınıf televizyon kanallarında da sürekli reklamları verilen bu ürünün son zamanla giderek sağlığa zararlı bir ticari rüne dönüştürdüklerini görmekteyiz. İçeriğinde yoğun miktarda E vitamini içermesinden dolayı orijinal Argan Yağının Faydaları saymakla bitmediğini söyleyebiliriz.

Argan Yağının Sağlığa Faydaları

Argan Yağı üzerine araştırma yapan bilim insanlarına göre bu yağın yoğun olarak etki gösterdiği alanlar içerisinde cilt ve saç bakımının yer aldığı görülmekte. Bununla beraber içerisindeki etkilerin vücut içinde besleyici etkiler gösterdiğini, saçların normallerine göre daha parlak, daha gür olmasına olanak sağlamakta. Saçlarında bulunan kırıklıkları gidermede oldukça güzel etkiler meydana getiren bu yağ, saç köklerinin de güçlenmesine olanak sağlamakta.

Argan Yağının Cilde Faydaları: Argan Yağının gösterdiği etkiler ise cildi besleyen etkilerin yer aldığını, cilt kırışıklıklarını kısa süre içerisinde yok ettiği gözlemlenmektedir. Cilt içerisinde bulunan hücrelerin kendilerini yenileme konusunda gösterdiği etkinin uzmanlar tarafından kanıtlandığını söyleyebiliriz. Cildi tamamen doğal yöntemler ile nemlendiren Argan Yağı, yumuşaklık kazanmasına olanak sağlayarak doğal bir parlaklık oluşumuna olanak sağladığını söyleyebiliriz. Yüz bölgesi başta olmak üzere boyun bölgesine birkaç damla ile masaj yaparak uygulanabilen bu yağın olumsuzlukları yazımızın sonunda yer alacaktır.

Kuru Ciltler İçin Argan Yağı: Kuru Cilde sahip olan kişiler kış aylarının gelmesi ile beraber ani olarak sıcak ortamlara giriş yapması ike beraber cilt sorunları yaşamaya başlamaktadırlar. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki E vitamini kuru ciltler için oldukça güzel etkiler meydana getirmektedir.

Argan Yağı Akneleri Giderebilir: Cilt için kullanılan birçok cilt ve yağ içerikli kremler akne durumunun meydana gelmesine, var olanların ise daha da artış göstermesine neden olabilmekte. Bu gibi akne sorunları yaşayan kişilerin adı içerisinde ne kadar yağ kelimesi geçirse de doğal etkilere sahip bir ürün olmasından dolayı hücrelerin yıpranan bölümlerini yapılandırarak akne durumlarının anlık olarak sona ermesine olanak sağlamaktadır.

Argan Yağı Koruyucudur: İçeriğinde bulunana antioksidan etkilerden dolayı cilt hastalıkları başta olmak üzere cilt sağlığını olumsuz etkileyecek unsurları ortadan kaldırarak tam bir koruma ortamı sağlaması ile oldukça güzel bir çözüm önerisi meydana getirdiğini söyleyebiliriz.

Saç Kremi Olarak Argan Yağı: Argan Yağının Faydaları sadece cilt için geçerli olmadığını bununla beraber saç için de oldukça güzel etkiler meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Düzenli olarak Argan Yağı kullanımında bulunan kişiler saçın yumuşak, ipeksi ve parlak bir görünüm kazandığını söyleyebiliriz. Biraz öncede de belirttiğimiz gibi saçlara şık ve sağlıklı bir görünüm kazandıran bu yağ, sık sık fön yapma durumunda meydana gelen saç yıpranma durumunun da tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır.

Argan Yağı İle Ayak ve El Bakımı: Cilt üzerinde yumuşatıcı etkiler gösteren Argan Yağının Faydaları el ve ayak bakımı üzerinde de etkiler göstermektedir. Daha çok kırılgan yapıya sahip tırnaklar, kurumuş, çatlamış ve sertleşen cilt yapısını ortadan kaldırarak yumuşak bir el yapısının ortaya çıkmasına olanak sağlar. Her gece yatmadan önce birkaç damla ile el ve ayakların Argan Yağı ile Ovulması kısa süre içerisinde oldukça güzel sonuçların meydana gelmesini sağlamakta.

Argan Yağının Bilinen Zararları

Argan yağı ülkemiz içerisinde daha yeni olarak bilinen alternatif tıp ürünü olarak gösterilirken birçok ülke ve bölge içerisinde binlerce yıldır kullanıldığını ve sağlık sorunları karşısında güzel sonuçlar meydana getirdiği söylenmektedir. Argan Yağının bugüne kadar düzenli olarak kullanılmasından kaynaklı bir sağlık sorununun meydana gelmediğini söyleyebiliriz. Bu yağın kullanımı durumunda meydana gelen zararların elbette bulunduğunu söyleyebiliriz. Daha önce cilt üzerinde hastalık meydana gelen kişiler ilaç ya da lazer tedavisi uygulamaları durumunda bu yağ kullanımından dolayı çeşitli yan etkilere maruz kaldıklarını söyleyebiliriz. Argan Yağı kullanmak isteyen kişilerin bu yağı kesinlikle masaj yolu ile uygulamaları gerektiğini belirtmek istiyoruz. Ağız yolu ile tüketiminin bazı iç hastalıklara neden olduklarını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Oto Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları