Apple Yenilenebilir Enerji Kullanacak

Apple yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldi ve tüm tesislerde tam bir geçişi tamamladı ve güneş ve rüzgar santrallerinden alınan enerji miktarını 626 megawatt’a çıkardı. Bu da demek oluyor ki Apple 626 bin Kilo Watt enerjiyi, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edecek. Dünya genelinde yenilenebilir enerji ile üretilen tamamen 43 ülkede veri merkezleri bulunan Apple ofis ve şirket mağazaların enerji tüketimini sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edecek.

Karbondioksit salınımını azaltmak için, fosil yakıtların terk edilmesi gerekiyor, bu yüzden büyük BT-şirketleri dünya çapında rüzgar ve güneş enerjisi santraller satın alarak yenilenebilir enerjiye geçiyorlar. Böylece daha temiz ve güvenilir bir dünyayı gelecek nesillere bırakma imkanı doğuyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Büyük firmalar, işletme bakımından tamamen kömürle çalışan elektrik santrallerinden elde edilen enerjiyi terk ediyorlar. Yenilenebilir enerji tarafından üretilen enerji ile atmosferdeki sera gazı salınımı azalır. Sadece bunun için bile bu kaynaklara yönelmek gereklidir ama işin iyi yanı, kuruluş maliyeti yüksek olan fakat size ömür boyu bedava enerji sağlayacak olan bu tür girişimler için, büyük paralar, başlangıç için harcanmak zorunda. Sadece Apple değil Google de bu girişimin öncülerinden biridir. Zaten Apple geçiş yaptıktan sonra Google, Amazon gibi dev firmalar da tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelecekler.

En büyük amaç, fosil yakıtlar tükenmeden bu sisteme geçmek, nitekim ABD, İngiltere, Çin, Hindistan ve diğer bazı ülkelerdeki şirketler için girişimler başladı bile. Şu an için bu sistemlerden elde edilen enerji oranı, sadece %34 ‘lük dilimi kapsıyor. Apple Park enerjisinin %75’ini güneş enerjisi panellerinden karşılıyor.

Şu anda, Apple yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmek için 25 projeye sahiptir. Yakın gelecekte şirket yenilenebilir kaynaklardan alınan enerji miktarını 1,4 gigawatt’a çıkarmayı planlıyor. 2011 yılında toplanan Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkeler, 1990 yılına kıyasla 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 40 oranında azaltmayı taahhüt etmişlerdi. Bu oranın %40 azalması demek, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin %40 oranında olması demektir ki; şu anda bile %30 seviyelere ulaşıldığını söyleyebiliriz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button