Ana Sayfa / Sağlık / Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ?

Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ?

Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı? Nasıl Alabilirim?

 

Yapılmış olan araştırmalara göre antibiyotik satışının en fazla yapıldığı ülkelerden birisi de Türkiye’dir. Fakat bu sonuçlar hiç de iyi değildir. Çünkü antibiyotikler, yanlış kullanıldığı takdirde bakterilerin daha çok direnç kazanmasına neden oluyor. İnsanları hastalıklara karşı dirençsiz bırakıyor. Antibiyotikler genellikle reçetesiz satılıyor. Kişi ve toplum sağlığı açısından olumsuz sonuçlara yol açan bu olaya Sağlık Bakanlığı el attı ve çok sıkı denetimler getirdi. Mecliste de kabul edilen bir Torba yasa ile birlikte artık eczanelerde satılan bütün ilaçlar kayıt altına geçecek. Reçetesiz satılan ürünler ise yetkililer tarafından belirlenecek ve satan eczacıya idari yaptırım uygulanacak.

Reçetesiz Satılmayan Antibiyotikler Nelerdir?

 

Augmentin, Aksef, Zinnat, Croxilex,Klavuna,Amoklavi,Cefaks,Elucef,Largopen,Rovamycine,Sef,Alfasilin gibi antibiyotiklerin kesinlikle reçetesiz satımına izin yoktur. Reçetesiz satılan yerler tespit edildiği zaman satan kişiye belirli bir ceza uygulanmaktadır.

Antibiyotikler Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Antibiyotik, Enfeksiyon hastalıkları, virüsler, bakteriler, funguslar ve parazitler gibi çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklar da kullanılır. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi, diğer tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi ikiye ayrılır. İlaçlı ve ilaçsız tedavi olarak hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. İlaçsız tedaviler tek başına uygulanabilir ya da ilaçlı tedaviye ek olarak uygulanırlar. Enfeksiyon hastalıklarında ilaçsız tedavi uygulamalarının ana nedeni vücudun enfeksiyon kusmadır. hastalıklara neden olan patojen mikroorganizmalara verdiği cevabın daha etkili olmasının sağlanmasıdır. Buna ek olarak da patojen mikroorganizmaların vücutta çoğalması ve yaşaması gibi durumlarda yayılmasına engel olmaktır. Bu sayede enfeksiyonların tedavisi vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından doğal olarak sağlanabileceği gibi, antibiyotikler tarafından da sağlanabilir.

Antibiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

 

Antibiyotik özellikle Türkiye’de çokça kullanılan bir ilaç olduğu için satımı da oldukça fazladır. Fakat kullanmış olduğumuz bu antibiyotiklerin birçok yan etkisi de vardır. Peki ya antibiyotiklerin yan etkileri nelerdir? İlk olarak antibiyotiklerin bilinen en yaygın yan etkisi ishaldir. Antibiyotikler, vücudumuzda oluşan bakterileri öldürürken aynı zamanda da sindirim sistemimizde bulunan bakterileri de etkiler bu durum ise sulu dışkıya yani ishale neden olur. İshalden kurtulmak içinde yoğurt, kefir gibi gıdaları bol bol tüketmek gerekir. Antibiyotik kullananların başına gelen bir diğer yan etki ise bulantı ve kusmadır. Bunun nedeni ise antibiyotiğin bağırsakta bulunan iyi huylu bakterileri öldürmesidir. Bunun yanı sıra antibiyotik kullananların başına gelen diğer rahatsızlık ise şişkinlik hissidir. Bazı insanların birkaç antibiyotiğe alerjisi vardır. Bunun başında ise penisilin geliyor. Penisilin antibiyotiği içerisinde bulunan bazı maddelerden dolayı hassas vücutlu kişilerde alerjiye sebep olabilir. Bu alerjinin belirtileri deri döküntüleri, kurdeşen, şişme, kaşıntı ve nefes darlığı şeklindedir. Eğer penisiline alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Antibiyotik kullanımında çıkan bir diğer hastalık ise çağımızın en büyük hastalığı olarak bilinen kanserdir. Antibiyotiklerin aşırı kullanımı ve yanlış kullanımı sonucunda kolon, meme, karaciğer kanseri gibi kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlu hastalıkların iyileşme sürelerinde kullanılan yanlış antibiyotikler kanser olma riskini daha da arttırır.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

 

Antibiyotik kullanımından sonra dehidratasyonu önlemek için bolca su tüketilmesi gerekmektedir. Günde en az 2lt su tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Eğer baharatlı yemekleri seviyorsanız, bu alışkanlığı antibiyotik kullandıktan sonraya bırakmanız gerekiyor. Çünkü antibiyotik kullananların çok fazla baharatlı yiyecekler yememesi gerekmektedir. Ayrıca alkol ve kafeini günlük hayatta çok kullanıyorsanız bu huyunuzdan da biraz vazgeçmeniz gerekiyor. Antibiyotik kullanımı sırasında alkol ve kafeinden bir miktar uzak durmanız gerekmektedir. Doktorunuzun belirttiği miktardan daha fazla antibiyotik kullandığınız durumlarda ise hemen doktorunuza başvurunuz. Ayrıca reçetesiz antibiyotik kullanmayınız.

Bir önceki yazımız olan Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Yan Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

yorumlayın

  • Ben yabanciyim ve memleket deki bi akrabam icin acil deposilin 2.4 % antibiotik lazim onu recete siz nasil alabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları