Ana Sayfa / Sağlık / Anoreksiya Sebep Ve Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Sebep Ve Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Nervoza Nedir

Anoreksiya nevroza; gereğinden fazla zayıflama tutkusuna sahip her bireyde oluşabilen, çok az uyumak, hiç denecek kadar az yemek buna karşın, aşırı aktif olmakla beliren psikolojik bozukluktur. Anoreksiyalı insanların kilo alma korkuları çok yoğundur, anoreksiya hem bedensel hem zihinsel olarak insanı olumsuz etkiler, anoreksiyalı insanların yaşamına bakıldığında, çoğunlukla benzer hikayelerle karşılaşılır; bir defa başlanılan ve kontrolden çıkan diyet. Genellikle gençlik dönemlerinde başlamasının yanı sıra, erişkinler de görülme olasılığı azımsanmayacak kadardır.

Anoreksiya Sebep Ve Belirtileri

Uzmanlar tarafından sebebi saptanamayan rahatsızlıklardan bir tanesi yeme bozukluğudur. Kişilik ve aile yapısı, sosyal faktörler, oyunculuk, mankenlik, bale vs meslekler gibi sürekli göz önünde bulunmayı gerektirme, anormal derecede mükemmeliyetçi, endişeli kişilik özelliği, tartışmalı, gürültülü, sevgisiz, ilgisiz, boşanılmış aile ortamı, radikal düzen değişikliği, travmatik olaylar; anoreksiya nervoza’nın başlıca sebeplerindendir.

Sağlıklı veya normal insandan zayıf olma, her dakika kilo alma korkusuyla yaşama, gıdalara barındırdığı besin değerleri doğrultusunda yaklaşma, kilo vermeyi hayatlarının merkezine koyma, yemek diyet ve kilo üçlüsünü saplantı haline getirme, hasta dahi olsa egzersiz yapmaktan geri kalmamak, anoreksiyalı insanın gösterdiği belirtilerdir.

Anoreksiya Nervoza’nın Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi anoreksiya’da çoğunlukla erken teşhis ve tedavi çok önemlidir fakat çoğunlukla anoreksiyalı insanlar kendilerinde sorun olduğunu kabul etmezler, dolayısıyla tedaviye yanaşmazlar. Bu durumda; yakınlarına ve sevdiklerine iş düşüyor, gerekli görüldüğünde bir uzmandan psikolojik destek alınabilir.

Uzun süre açlık, yetersiz ve kötü beslenmenin bedeninde fazlaca tahribat oluşturduğu anoreksiyalı için tıbbi tedavi önceliklidir. Osteoporoz, kalp rahatsızlıkları, depresyon gibi anoreksiyanın neden olduğu hastalıklardan biriyle karşılaşacak kadar ilerletilmemişse, uzman bir diyetisyen tarafından olması gerektiği gibi sağlıklı yoldan kilo alımı sağlanır, zamanla sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanılarak, dengeli beslenme daha iyi kavranılır.

Tedavi sürecinde anoreksiyalı; duygusal açıdan kendine bakmayı öğrenerek, yeme alışkanlıklarının denetimini eline alarak, kendisine destek olmaya çalışan insanlara güvenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Nefroloji Uzmanları Hangi Hastalıklarla İlgilenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları