Ana Sayfa / Sağlık / Anjina Atakları Nedir ve Tedavisi

Anjina Atakları Nedir ve Tedavisi

Anjina nedir?

Anjina, kalbe yetersiz kan gelmesi sonucunda meydana çıkan geçici bir göğüs ağrısıdır. Huzursuzluk, uykusuzluk, yanma, sıkıntı gibi hisler şeklinde olur. Bu ağrılar çeneye, boyuna ve kollara yayılabilir. Anjina genel olarak yorulmalara, yemek yeme ile ortaya çıkar.

Anjina ağrısı ne kadar devam eder

Anjina ağrıları çoğu zaman 5 dakikandan az sürer, ancak yarım dakikadan kısa yada yarım saatten uzun da olabilmektedir.

Anjina atakları hangi durumlarda olur

Anjina atağı genellikle çok yemek yerken,çok sıcak yada çok soğuk havalarda dışarı çıkmak,yokuş yukarı yürümek gibi durumlarda meydana gelebilir.Bu nedenlerden birisi de kan damarlarının iç yüzeylerinin yağ ile sıvanmasıdır.Damarla bu şekilde daralmış ise kalbe çok kan gerekecek ama ulaşamıyacaktır.Diğer bir neden ise kalp damarlarından herhangi birinin aniden kasılmasıdır.Bu kasılma da geçici olarak darlığa sebep olur.

Anjina atağı kalp krizi ile aynı mıdır?

Anjina atağı kalp krizi ile aynı değildir. Çünkü kalp krizi değildir. Kalp krizinde kalbin damarlarından birisi canlılığını yitirir yani kullanılmaz hale gelir. Ancak anjinanın tedavi edilmemesi durumunda kalp krizi meydana gelebilir.

Kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız

Eğer 10 dk. İçerisinde 3 tane dil altı tableti almanıza rağmen şikayetleriniz geçmedi ise kalp krizi ile karşı karşıyasınız demektir. Kalp krizi ağrıları genelde anjina ağrılarından daha şiddetlidir.

Kalp krizi geçiren hastalardaki şikayetler şunlardır;

  • 30 dakikadan fazla süren ağrılar
  • Terleme
  • Bulantı
  • Nefes darlığı
  • Halsizlik

Anjina tedavi edilebilir mi

Anjinanın tedavisi mümkündür. Anjina tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlara ek olarak kişinin hayat tarzındaki yapacağı bazı değişiklikler anjina riskini azaltmaktadır. Uygun bir tedavi şekli ile ve olumlu yöndeki alışkanlıklarla ömür boyu anjina ataksız bir hayat sürülebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlara ek olarak; yemek yeme alışkanlığınızı değiştirin, az tuzlu ya da tamamen tuzsuz yiyecekler tercih edin, şişmansanız zayıflamaya çalışın, sigara içmeyi bırakın.

Bir önceki yazımız olan AFT ve Uçuk İçin Ne Yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları