Android Root, Rom, Cwm ve Kernel Nedir?

Öncelikle root ne demek bu konuyu ele alacak olursak; root kelimesi android telefonlarda android işletim sisteminin temel alındığı Linux işletim sistemindeki en yetkili kullanıcıyı yani yöneticiyi ifade etmektedir. Windows tabanlı işletim sistemlerinde administrator olarak karşımıza çıkan yönetici android tabanlı işletim sistemlerinde root olarak karşımıza çıkmaktadır. Root yetkisi ile telefonun yazılım ile ilgili özelliklerinde değiştirme, geliştirme imkanını bulmuş olacaksınız.Root işleminin faydaları incelendiğinde size telefon üzerinde tam kontrol yeteneği sağlamaktadır. Sistemin yedeğini alma ve yüklemenizi sağlamaktadır.
Rom konusunu ele alacak olursak; rom işletim sistemi üzerinde yüklü olan belleği ifade etmektedir.Anlamı incelendiğinde okunabilir bellek olduğu karşımıza çıkmaktadır. Yani sadece okunabilir üzerinde değişiklik eklemeler yapılamamaktadır. Fakat bazı yazılımlar ile rom sistemleri değiştirilebilmektedir.Fakat bu durumda bir çok telefon üreticisi rom ile oynama yapan kullanıcıların telefonlarını garanti dışına almaktadır.
CWM konusuna bakacak olursak; cwm sistemsel yapıda değişlikler yapabilmek ve yedek alabilmek ve benzeri işlemler için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile sdcard,mmc formatlama,fabrika ayarlarına dönüş, uygulama artıklarını temizleme, modifiye zip dosyalarını ve benzeri işlemler yapılabilmektedir.
Kernel konusuna bakacak olursak; Kernel anlam olarak işletim sisteminin çekirdeği anlamına gelmektedir. Bir işletim sisteminde çekirdek o sistemin ana noktasını oluşturmaktadır. Sistem açılınca belleğe yüklenir ve sistemin açık kaldığı sürece sistemde açık vaziyette bekletilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button