Ana Sayfa / Eğitim / Anaokulu Velilerine Tavsiyeler

Anaokulu Velilerine Tavsiyeler

Bir öğrenci için eğitim ve öğretim sürecinin en kritik basamaklarından bir tanesi de anaokuludur. Zorunlu eğitim kapsamına alındığı şu günlerde anaokulu eğitiminin önemi iyice artmıştır. Özellikle anne babalarda kaygı düzeyinin en yüksek olduğu eğitim kademesi anaokuludur. Çünkü çocukları bambaşka yeni bir dünyayla tanışmaktadır ve acaba bu dünyaya uyum sağlayabilecek midir? Bu kaygı durumu özellikle anneye duyulan aşırı bağlılık durumunda ve serbest aile ortamından kaynaklanan kuralsız büyüme alışkanlığı olan çocukların velilerinde daha fazla görülmektedir.

Çocuğun daha yaşama merhaba dediği ilk yaşlar olan 2-3 yaşlarında bazı kuralların olduğunun farkına varması gerekmektedir. İstenen ve istenmeyen davranışların neler olduğu öğretilmelidir.

Anaokulu anne ve babalarına düşen en büyük görev tutarlılıktır. Her iki ebeveyn de birbiriyle çelişecek davranışlardan kaçınmalı doğruyu gösterici davranışlar sergilemeli ve çocuğu bu yönde teşvik edici mesajlar yöneltmelidir. Çocuğun özellikle anaokuluna başlamadan önce her isteğinin yerine getirilemeyeceğini bilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde sınıf ortamında da sürekli kendi isteğinin yapılmasını talep edecek ve gerçekle yüz yüze kaldığında hayal kırıklığına uğrayacak ve duyulan bu üzüntü durumu neticesinde başarısızlık meydana gelecektir.

O yaştaki çocuklar karar verme durumunda olmadıkları için ebeveynlerin çevre şartlarını araştırıp okulun daha önceden belirlenmesi uygundur. Daha sonra uygun görülen yuvaya çocuk götürülerek alışması sağlanmalıdır.

Eğitime başlanılan ilk dönemde çocuğa sürekli okulu hakkında sorular sormak çocukta bozucu etki yapabileceğinden soru sormak yerine meydana gelen davranış değişikliklerinin farkında olmaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları