Ana Sayfa / Teknoloji / AMD ile İNTEL Arasındaki Fark Nedir?

AMD ile İNTEL Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayar satın alırken bilgisayarın dış görünüşü ekranının büyüklüğü klavyenin güzelliği ya da kaplamasının metal oluşu Elbette göz önünde tutulacak özellikleri arasındadır ama daha önemli olan bilgisayarın işlemcisidir. İşlemci en önemli parçasıdır bugün dünya piyasasında iki önemli işlemci rakip olarak mücadele ediyor bunların ilki İntel Diğeri ise AMD işlemci firmalarıdır. Her iki işlemcinin de alıcıları alıcı piyasası oldukça geniş olmasına rağmen sürekli olarak her iki işlemli birbiriyle karşılaştırılıyor. Acaba AMD işlemci mi iyidir yoksa İntel işlemci mi daha iyidir sorusu merak ediliyor.

AMD mi İNTEL mi İyidir?
Biz de bu konuyu sizler için Araştırdık yakın bir geçmişe kadar AMD işlemcilerin aşırı sıcak ülkelerde fazla tutulmadığını gördük. Bunun nedeni AMD işlemcilerin İntel işlemcilerde göre daha hızlı ısınması idi. Elbette AMD bunun farkında ve iyileştirmek için birçok çalışmalar yaptı. Fiyat konusunda da İntelden daima daha düşük fiyatlı işlemci satma politikasını izledi. Yani ucuz bilgisayar sizin önceliğiniz ise AMD işlemciyi tercih edebilirsiniz özellikle Rusya gibi soğuk ülkelerde yaşıyorsanız AMD işlemci sizin için hiçbir sorun oluşturmaz. AMD ile İntel arasındaki fark pim yapısıdır bu pimlerin yapısı farklı olduğu için ana kartlar da onlara göre uyumlu bir şekilde yapılır. Yani AMD işlemciye uyumlu bir ana kart almışsanız İntel işlemci takamazsınız.

En İyi İşlemci Hangisi
Aynı şekilde İntel uyumlu bir ana kart aldıysanız bu ana kartı AMD işlemciye takamazsınız. İşlemci Almaya karar verdiğinizde o işlemciye uyumlu ana kart seçmek durumundasınız Şu anda İntel işlemciler dünya piyasasında daha fazla bir pazar alanına sahiptirler yüksek frekanslarda çalışırlar. Son zamanlarda yapılan anlaşmalara göre AMD üretici firması Ati ekran kartı firmasıyla ortak çalışmaları sonucu bu işlemci ekran kartı arasındaki uyumun çok daha yüksek olduğu göz ardı edilmemelidir.

ATI ekran kartı öneren oyun firmaları aynı zamanda AMD işlemci de önermiş oluyorlar fakat yine de oyunlarda performans açısından değerlendirme yapıldığında İntel işlemcisinin AMD işlemcisinden yine daha ileride olduğu görülüyor.

İntel işlemciler daha fazla işlem yeteneğine sahiptirler performansları daha yüksektir Pazar alanı daha yüksektir ve fiyatları da buna göre daha yüksektir. AMD işlemciler fiyat olarak intelden yüzde 20 ile 60 arasında değişen oranlarda daha ucuz fiyata satılıyorlar.

2 işlemci arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız gözünüzü kırpmadan İntel işlemciyi seçmeniz daha yararlı olabilir, ama çok fazla üç boyutlu çizimler ve grafiklerle uğraşmıyorsanız oyun oynamıyorsanız ve soğuk ülkelerde yaşıyorsanız AMD işlemciler kolaylıkla önerilebilir.

Bir önceki yazımız olan Asus Zenfone 5Q Özellikleri Asus Zenfone 5Q 2018 Epey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları