Alcatel 3 Donanım ve Performans Özellikleri

Alcatel 3, tasarımı ve elde verdiği hissiyat itibarıyla kompakt bir telefon profili çiziyor. 18:9 görüntü oranının tercih edilmesi sayesinde 5.5 inçlik ekran boyutuna rağmen telefon ele rahatlıkla oturuyor. Telefonda ana materyal olarak plastiğin tercih edilmesi ise cihazın içinde bulunduğu segmente uygun bir tercih niteliği taşıyor.

Alcatel 3’ün 5.5 inçlik ekranı telefonun ön panelinin yüzde 77,1’lik kısmını kaplıyor. Ekranın üst kısmında ahize hoparlörü, LED flaş ve ön kamera bulunuyor. Alt kısımda ise herhangi bir işaret, sensör veya tuş yer almıyor. Alcatel’in bu tercihinde görsel bir bütünlük sağlama isteğinin önemli bir rol oynadığı söylenebilir. 5.5 inç ekranın üst ve alt çerçevesi standart ölçülerde olsa da, yan kenarlarda çerçevenin hatırı sayılır biçimde incelmiş olması dikkat çekiyor.

Alcatel 3’ün sol kenarında nano SIM ve microSD kart tepsisinin bulunduğu yuva yer alıyor. Bu yuva akıllı telefonun kutusundan çıkan iğnenin yardımıyla açılabiliyor. Sağ kenarda ise güç butonu ve ses kontrol tuşları bulunuyor. Alcatel güç tuşunun ayırt edilmesi için bu tuşun üzerini dokulu bir yapıyla işleme tercihini Alcatel 3’te de sürdürüyor. Telefonun üst kenarında 3.5 mm. kulaklık jakı ve mikrofon bulunuyor. Alt kenara geçildiğinde ise iki hoparlör ızgarasının ortasında micro USB girişi kullanıcıları karşılıyor. Ancak bu hoparlör ızgaralarından sadece birinden ses geldiğini belirtmekte fayda var.


Alcatel 3’ün arka paneline geçildiğinde ise kullanıcıları yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla 13 megapiksel çözünürlüklü arka kamera, LED flaş ve parmak izi tarayıcısı karşılıyor. Parmak izi tarayıcının altında ise Alcatel logosu bulunuyor.

Test merkezimize gelen Alcatel 3, spektrum mavisi rengindeydi. Söz konusu renk seçeneği oldukça canlı ve güzel görünüyor. Ancak arka paneldeki parmak izleri de telefon ışığa tutulduğunda net biçimde görülüyor.
Alcatel 3, 5.5 inçlik ekranına rağmen ele rahatlıkla oturuyor ve tek elle herhangi bir sıkıntı yaşamadan kullanılabiliyor.

Alcatel 3 Ekran
Alcatel 3’ün 5.5 inçlik ekranı 18:9 görüntü oranına sahip. Ekran 1440 x 720 piksel çözünürlük sunuyor. IPS LCD panel, 293 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Bu değerlerin Alcatel 3’ün içinde bulunduğu segment için normal olduğu söylenebilir.
Alcatel 3’te ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanıyor. Bu da ekranın doğrudan güneş ışığı altındayken bile rahatlıkla görülebilmesine yardımcı oluyor. Özellikle parlaklık en yüksek seviyedeyken Alcatel 3’ün ekranını güneş ışığı altında görmek hiçbir sıkıntıya yol açmıyor.

Alcatel 3 de Alcatel’in diğer telefonları gibi MiraVision ekran arayüzünü barındırıyor. Bu arayüz sayesinde Alcatel 3 kullanıcılarının ekranın görüntü kalitesini kendi tercihleri doğrultusunda ayarlayabiliyor. MiraVision’da kullanıcılara Standart ve Canlı olmak üzere iki ön ayarlı ekran modu sunuyor. Kullanıcı modunda ise telefon sahipleri ekrandaki temel ve gelişmiş renk ayarlarını kendi tercihlerine göre yapabiliyor.
Günümüzde artık hemen hemen her telefonda bulunan mavi ışık filtresi Alcatel 3’te de gece modu ismiyle mevcut. Kullanıcılar diledikleri takdirde gece modunu otomatik olarak aktive edilecek şekilde ayarlayabiliyor. Gece modundaki renk sıcaklığının dozu da Alcatel 3 sahipleri tarafından ayarlanabiliyor.

Alcatel 3 Donanım ve Performans
Alcatel 3’ün kalbinde MediaTek MT6739 yonga seti bulunuyor. Bu yonga seti 1.5 GHz hızında çalışan dört adet ARM Cortex A53 çekirdeği barındırıyor. Cihazın grafik yükünü ise PowerVR GE8100 grafik işlemcisi çekiyor. MT6739 yonga setine 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. Söz konusu dahili depolama alanının yaklaşık 5,7 GB’lık kısmı Android işletim sistemi tarafından kullanıldığı için cihaz sahiplerine 10,3 GB’lık bir alan kalıyor. Micro SD kart desteğinin varlığı sayesinde bu alanın üzerine maksimum 128 GB daha eklemeyi mümkün kılıyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button