Kişisel Gelişim

Aktif- Baskın Yöneticinin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Yöneticilik vasfı ile belirli bir mevkide görev yapmak çoğu kişi için zorlayıcı konulardan biridir. Yönetilen kişilerin verilen görevleri zamanında yapması, işlerin sorunsuz ilerletilmesi ve bütün çalışmaların büyük bir uyum içerisinde ilerlemesi yöneticinin gücüne bağlıdır. Pasif bir yönetici tarafından yönetilen işlerde çoğu zaman aksaklıklar oluşur ve kaliteli işler çıkarmak için çalışanların üzerindeki yük fazlalaşır. Aktif- baskın yönetici olmak ise zorla iş yaptıran ve ya çalışanlarının kalbini kıran biri olmak değil çalışma hayatında yönetimde en iyi şekilde çalışmayı desteklemek anlamına gelmektedir.

  1. Girişkenlik

Bir yönetici için çalışma hayatında kilit nokta girişkenliktir. Çalışmalar esnasında bir köşede durup sonucu görmeyi beklemek yerine çalışanları ile hemen her konuda fikir alışverişi yaparak çalışmaya dahil olmak aktif yöneticinin sahip olması gereken özellikler arasında bulunmaktadır.

  1. Hitap Yeteneği

Yönetici olarak bütün çalışanlara yönelmek ve onlara verilen işleri en etkili şekilde söyleyebilmek için hitap yeteneğine sahip olmak gerekir. Hitap yeteneği sonradan kazanılabilir ve her çalışanla nasıl konuşacağını bilmekten ibarettir.

  1. Doğruları Söylemek

Şirketin çok kötü durumda olması ya da bir işin başarısızlıkla sonuçlanması çoğu zaman yöneticilerin kendini güçlü göstermesi gereken alanlar gibi görülebilir. Ancak çalışmalar hakkında çalışanlara doğruları söylemek onların durumu daha net görmesini sağlar. Baskın yöneticinin sahip olması gereken nitelikler ise bu durumda öne çıkmaktadır.

  1. İnsanları Tanımak

İyi bir yöneticinin özellikleri arasında insanları tanımak dikkat edilmesi gereken konular arasında bulunmaktadır. Yöneticilikte insanların yeteneklerine uygun görevler vermek, onların hangi işleri nasıl yapabileceğini önceden tahmin etmek baskın- aktif yöneticilik için de gerekli özelliklerdendir.

  1. Çalışan Yönetici Olmak

Garip gelebilir ancak yöneticinin çalışkan olmasına bağlı olarak çalışanlarında çalışma isteği yoğunlaşmaktadır. Siz ne kadar az çalışır ve çok iş beklerseniz çalışanlarınızda aynı şekilde sizi örnek alacaklardır. Başarılı yöneticinin özellikleri arasında alan çalışkanlık, baskın yöneticilikte de çalışanların yöneticinin emirlerini dinleme noktasında önemli olmaktadır.

  1. Kibar Konuşmak

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır lafı boşuna değildir. Sözü dinlenen ve çalışanları tarafından aktif- baskın yönetici olarak görülen bir yönetici olmak istiyorsanız kibar olun ve tatlı dilinizi eksik etmeden insanlara muamele yapın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu