Akıllı Cihazları Çocuklarınız İçin Yararlı Hale Getirmenin 4 Yolu

Günümüzde, büyük bir hızla gelişen internet günlük yaşamımızı da önemli ölçüde etkiliyor. Ev, iş, alışveriş ve aklınıza gelebilecek her yerde teknolojik ürünlerden faydalanmaya devam ediyoruz. Bunlarla birlikte hiç kuşkusuz ki en yoğun sıklıkla kullandığımız ve hatta yanımızdan dahi ayıramadığımız teknolojik ürün, her yerde bizimle olan akıllı telefonlarımız. Ve tabi ki onlardan ayrı tutamayacağımız tabletlerimiz de. Yaşamımızı her anlamda etkileyen bu akıllı cihazlar, bazen en temel iletişim aracımız, dış dünyamızla bağlantımız, hatta bazen de hatırlatıcımız ve sabahları baş ucumuzda bekleyen çalar saatimiz. Yani bu cihazlar hayatımızın tüm alanlarında elimiz ayağımız durumuna gelmiş bulunuyor.

Peki yetişkinler olarak teknoloji ile sonradan tanışmış olan bizlerin dahi bugün hiçbir şekilde hayatından çıkaramadığı bu akıllı cihazlar, doğar doğmaz teknoloji ile karşılaşan çocuklarımız nezdinde nasıl bir anlama sahip? Çocuğumuzu, günümüzün önemli tehlikelerinden olan ekran bağımlılığından korumak ve böylece teknoloji bir nimet haline getirebilmek olanaklı mı? Evet. Tablet ve akıllı telefonları güvenilir içerikler ile donatıp kontrollü olarak çocuklarınızın kullanımına sunmayı başarabilirseniz, çocuğunuzun küçüklüğünden yetişkinliğe dek teknolojiyi uygun bir şekilde yönetebilmesine ortam hazırlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için hazırlamış olduğumuz birkaç altın öneriler ile siz de akıllı cihazları çocuklarınız için yararlı hale getirin.


1) Daha önce izleyip uygun bulduğunuz içerikleri indirin. Bu sayede çocuğunuzun tabletin başında nelerle muhatap olduğundan emin olmuş olursunuz. Aynı zamanda çocuğunuz uygun bulmadığınız bir içerik izlediği zaman onunla tartışma içine girmez, böylece onunla daha keyifli zaman geçirme şansına sahip olursunuz.

2) Eğitici oyunlarla ilgilenmesini sağlayın. Bu sayede çocuğun akıllı cihazlar ile geçirmiş olduğu zamanı eğitici kılıp iyi bir fırsata çevirmiş olur ve aynı zamanda da gelişimini desteklemiş olursunuz. Çocuğunuzun bulunduğu yaş grubuna uygun akıllı cihazları indireceğiniz  bir eğitici oyun, onun akademik anlamdaki gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Küçük yaş grubundaki çocuklar için geliştirilmiş olan eğitici oyunlar; şekil, renk, ve nesnelerini tanımalarına hizmet etmekte olup; bunun yanı sıra ilk okul dönemindeki çocuklar için geliştirilmiş oyunlar ise; dört işlem, okuma alışkanlığı kazandırma gibi amaçlara yönelik olmaktadır.

3) Yabancı dil öğrenmeye teşvik edin. Günümüzde pek çok ebeveyn; rekabetin her geçen gün daha çok artmış olduğu bu ortamda yabancı dil öğrenmenin ne denli önemli olduğunun farkında. Bundan dolayı çocuklarına, küçük yaşlarından başlayarak yabancı dil öğretmenin alternatiflerini aramaktadırlar. Akıllı cihazlar da bu anlamda son derece etkili birer kaftan olma özelliğine sahip. Telefon ha da tabletlerinize indireceğiniz yabancı dil çizgi filmlerini çocuğunuz hem büyük bir keyifle izleyecek, hem de farkında dahi olmadan o dile karşı bir aşinalık kazanarak önemli ölçüde öğrenim kolaylığı sağlayacaktır.

4) Çocuğunuzun e kitaplar ile tanışmasını sağlayın. Tüm ebeveynler bilirler ki çocuklar, gece uyumadan önce onlara masal anlatılmasından büyük bir haz duyarlar. Kitapların sunmuş olduğu büyülü dünyalar ve çizimler onları bambaşka bir hayal dünyasına sürükler. Siz de çocuğunuzun ilgi duyduğu ve ilgi duyabileceğini düşündüğünüz pek çok kitabı, artık gelişen teknoloji sayesinde tabletleri ile dilediğiniz her yere taşımanız mümkün. Hatta seslendirmeli olan bu kitapları kullanarak çocuklarınızın hem kitabın resimlerine bakıp hem de diğer yandan hikayeyi dinleyerek çok keyifli vakitler geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Sizler için sunduğumuz tüm bu etkili yöntemler sayesinde siz de akıllı cihazları çocuklarınız için yararlı hale getirin ve bu sayede çocuğunuzu teknolojinin zararlı etkilerinden koruyun. Böylece sağlıklı ve bir o kadar da mutlu nesiller yetiştirmek çok daha mümkün hale gelecektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button