Kişisel Gelişim

Akıcı Konuşmada 7 Temel Kural

İnsanların büyük bir kısmı karşısındaki etkilemek için etkili konuşma tekniklerini öğrenmeye çalışır. Ancak akıcı ve açık bir şekilde konuşmadığınızda karşınızdaki kişiyi etkileyemezsiniz. Karşınızdaki kişilerle daha kaliteli bir iletişim kurmanın altın kurallarından olan akıcı konuşmada 7 temel kural ile hayatınızı konuşmanızdan başlayarak değiştirebilirsiniz.

  1. Kendinize Güvenin!

Karşınızdaki kişilerle konuşurken çekiniyor ve ne söyleyeceğinizi bilemez hale geliyorsanız kendinize güveniniz yok demektir. Karşınızdaki kişilerin de insan olduğunu unutmayın ve herkesin ölümlü olduğunu unutmayın. Ayrıca karşınızda çok yüksek mevkide olan insanlar dahi olsa unutmayın ki konuşma sırasında herkes hatalar yapabiliyor. Bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin.

  1. Rol Yapın!

Akıcı konuşmak istediğinizde akıcı konuşan insanların taklidini yapmaya çalışmanız sizin için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Akıcı konuşmalar yapan kişileri dinlediğiniz gibi onların insanlarla karşı karşıya geldiğinde nasıl konuştuklarını düşünebilir ve bu kişileri taklit ederek konuşmanıza akıcılık kazandırabilirsiniz.

diksiyon
Diksiyon
  1. Yavaş Yavaş Konuşun!

Akıcı konuşma yapabilmek için hızlı konuşmanız ya da çok fazla kelime kullanmadan kendinizi anlatmanız gerekmiyor. Akıcı konuşmak için yavaş yavaş konuşmanız gerekiyor. Bu nedenle çok sık yavaş ve dikkatli konuşmalısınız.

  1. Sevdiklerinize Karşı Konuşun!

Akıcı bir şekilde konuşmak istediğinizde topluluk karşısında denemeler yapmanız daha rahat bir şekilde konuşmanıza yardımcı olacaktır. Sevdiklerinizden oluşan bir grubun karşısında konuşarak akıcılığınızı artırabilirsiniz.

  1. Kelime Öğrenin!

Çoğu insan konuşurken kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edemiyor. Kelimelerin yanlış kullanılması ise akıcılığı önlediği gibi konunun da yanlış anlaşılmasına neden oluyor. Sizde bu tür bir sorun yaşamamak için kelime öğrenmeye başlamalısınız.

  1. Sesli Kitap Okuyun!

Kitaplar konuşmanızın akıcılaşması için en verimli kaynaklardır. Sürekli sesli olarak okuduğunuzda kelime yanlışlarınız düzelecek ve tane tane bir şekilde konuşmaya başladığınızı görebileceksiniz.

  1. Pratik Yapmalısınız!

Ağzınıza bir kalem alın ve pratik yapmaya başlayın. Kalemi yatay bir şekilde koyduğunuzda konuşabiliyorsanız ve sizi dinleyenler söylediklerinizi anlıyorsa akıcı konuşmaya başlamışsınız demektir. Pratik olarak akıcı konuşan kişileri de sık sık dinleyerek kulak dolgunluğu elde edebilirsiniz. Akıcı konuşmak için kelime öğrenmek ve gazete okumak da faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu