Ana Sayfa / Sağlık / Akciğer Kanserinin 4 Evre Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanserinin 4 Evre Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kanser türleri içerisinde insanların en fazla yakalandığı tür akciğer kanseri olarak bilinmektedir. Bu kanser türü sinsi bir şekilde ilerlediğinden erken teşhis bu hastalıkta oldukça önemlidir. Hastalık başlangıç evresinde anlaşılmazsa ilerleyen süreçte hastalığın tedavisi giderek zorlaşmaktadır.

Hastalığın varlığı geç anlaşıldığı takdirde de tedaviden olumlu sonuç alınma olasılığının oldukça azalmasına neden olmaktadır. Doktorlar içinde tedavisi ve teşhisi zor olan bu hastalık bazen doktorlar tarafından bile anlaşılamamaktadır. Akciğer kanseri genellikle sigara içen kişilerde görülmektedir. Fakat sadece sigara içen kişilerde değil sigara kullanmayan kişilerde bu hastalığa yakalanabilmektedirler.

Akciğer kanseri teşhisi konan hastaların büyük bir bölümünün sigara kullandığı tespit edilmiştir. Sigara dışında kirli hava, doğrudan ya da dolaylı olarak arseniğe maruz kalmak bu hastalığa yol açan diğer unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığın ilk belirtileri arasında öksürük şikayeti yer almaktadır. Hastalığın ilk evrelerinde görülen bu öksürük hastaların çok fazla acı duymalarına ve boğaz ağrıları yaşamalarına neden olmaktadır.

Öksürüğün uzun bir süre devam etmesi de normal öksürükten ayırt edilmesini sağlamaktadır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında öksürüğün de etkisi ile hasta nefes alıp vermede zorlanır. Göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar yaşanması, yaşanan bu ağrıların sırtta ve omuzda da hissedilmesi kanserin diğer belirtileri olarak kendini göstermektedir.

Akciğer Kanserinin İlk Oluşum Evreleri

Hastalığın diğer belirtileri arasında işitme kaybı, yaşanan fazla kilo kaybı, kronik bir şekilde kendini gösteren kaslardaki ve kemiklerde yaşanan ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunlardan herhangi biri ile karşılaşıldığında hemen hastaneye gidilmesi ve tedavi sürecine başlaması tavsiye edilmektedir. Unutulmamalı ki bu hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir.

Hastalığın Tedavi Süreci

Akciğer kanseri teşhisi konulan hastalara uygulanacak olan tedavi hastalığın hangi evrede olduğunun tespit edilmesinin ardından başlamaktadır. Hastalığın seyir sürecine göre Adjuvan Tedavisi, Feto dinamik tedavi, Kemoterapi süreci ya da ameliyat ile tedavi sürecinden biri belirlenerek hastanın tedavisine başlanmaktadır.

Akciğer Kanserinin Tedavisi

Hastalığın tedavisine başlamak için önce hastalığın evresi belirlenir. Ardından da hastalığın içinde bulunduğu evreye göre Adjuvan, Feto Dinamik, Kemoterapi, ameliyat gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Erken teşhis konan hastaların tedavi sürecinin daha hızlı ilerlediği ve bu hastaların kısa sürede sağlığına kavuştuğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Etkisini Gösterir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları