Ana Sayfa / Teknoloji / AirBag Nedir? AirBag Nasıl Çalışır

AirBag Nedir? AirBag Nasıl Çalışır

Bir otomobilde ana parçalar dışında olmzasa olmaz şey nedir dediğimiz zaman direk hava yastığı cevabını verirsiniz çünkü hava yastıkları yani airbagler adeta can kurtaran görevi görmektedir. Emniyet kemerinden sonra bir kaza anında ağır yaralanma ve can kayıplarını önleyen şeylerden biridir. Peki, Airbag hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Gelin hep beraber inceleyelim.

AirBag Nedir?

Hava yastığı yani Airbag içerisinde hava veya gaz bulunan ve çarpışma esnasında kazazedelerin güvenliğini sağlayan yastıktır. Bu yastıklar çarpışmada saniyenin 10’da birinde açılmaktadır. İlk olarak ikinci dünya savaşında kullanıldı.

Nasıl Açılır?

Hava yastığının çalışması şu şekilde olur
Kaza gerçekleştiğinde hız kaybı yaşanır ve araçtaki sensörler bunu fark eder. Araç içinde bulunan ivme ölçüm cihazları kazanın şiddetini ölçer eğer bu çarpışma şiddetliyse hava yastığı tetiklenir. Bu tetiklenme sonucu yastığın içine nitrojen enjekte edilir. Kaza ile beraber 40 mili saniyede yastık tamamen şişer. Bir süre sonra ise hava boşalmaya başlar.

Hava Yastıkları Aracın Neresindedir?
Bu noktada daha da hassaslaşan üretici firmalar artık araçlarında normalden çok daha fazla hava yastığı bulundurmaya başladı. Eskiden bu noktada oldukça cimri davranan firmalar bunun ne kadar önemli olduğunu görünce artık arabanın her yerine koymaya başladı. Ancak yine de standart bir araçta:
Aracın önünde kesinlikle iki tane bulunmalıdır. Ön koltuk kapısında sağ ve sol tarafta toplam 2 tane hava yastığı eklenmelidir. Ön kapının üst kısımlarında da ikişer tane daha bulundurma zorunluluğu vardır.

Ne Tür Durumlarda Açılmamaktadırlar?
Hafif çarpmalar veya çarpışmalar gerçekleştiğinde airbag açılmaz. İvme ölçerler belirli bir ivme sonrası tetiklemektedir.

Airbag bulunan Araçlarda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar.

Hemen hemen her araçta airbag bulunmaktadır ve bu noktada araç sürücüleri de bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir bunlardan bazıları ele alalım.

  • Genel olarak tüm Airbagler dik duruşa göre tasarlanmıştır yani hava yastığının işe yaraması için koltuğun dik olması gerekmektedir.
  • Tabiri caiz ise sürücü direksiyona yaklaşmamalı arada en az 20cm mesafe koymalıdır.
  • Direksiyon her zaman 9:15 kuralına göre kullanılmalı.
  • Emniyet kemeri takılı değilse hava yastıkları yeterli olmayacaktır.
  • Airbagler yetişkinler için tasarlanmıştır o yüzden çocuklar ön tarafta bulundurulmamalı
  • Başınız tam olarak koltuktaki başlık kısmına gelmelidir.

Tek başına Airbag Yeterli mi?

Kesinlikle yeterli değildir ve olası bir kaza anında tek başına hava yastığı sizi kurtarmaya bilir o yüzden emniyet kemeri büyük öneme sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka Güvenilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları