Ana Sayfa / Genel / Ağrılardan Kurtulmak İçin Dua

Ağrılardan Kurtulmak İçin Dua

Ağrılardan Kurtulmak İçin Dua

Sağlık, yeryüzündeki insanlar için belki de en önemli şeylerden birisi olarak gösterilmekte. İnsanlar yoksul yaşayabilir, açıkta kalabilir, yalnız yaşayabilir fakat sağlıksız asla yaşayamazlar. Her insan, yaşamını sürdürebilmesi için sağlıklı bir birey olarak hayata tutunmak istemekte. Sağlığı olan insanlar yaşamlarını sürdürebilmek için bir işte çalışarak belirli bir miktar gelir elde etmektedirler. Uzun bir ömre sahip olan insanoğlu, yaşamlarının her bölümünde maalesef ki sağlıklı bir hayat sürememekte. Bazen, kısa sürede geçebilen rahatsızlıklarla karşılaşabilen insanoğlu, bazen de kaldıramayacağı kadar ağrı dolu hastalıklar geçirebilmekte. Herhangi bir sorunda doktorların kapısını çalan birçok kişi, doktorlar tarafından yazılan ilaç ya da kremleri kullanmasına karşı çektiği ağrılara bir türlü derman bulamamakta. Bazen günlerce, haftalarca, aylarca süren ağrılar iş hayatı başta olmak üzere günlük yaşamın bütünüyle olumsuz etkilenmesine neden olmakta.

Hastalık gibi durumlarda doktorlara giden birçok kişi, doktor tarafından yazılan reçeteleri uygulamasına karşın ilaçlar ağrıları çok da fazla giderememekte. Uzun bir süre tıbbi yöntemlerden birçok kişi ağrılarının dinmemesi durumunda çareyi alternatif tıp yöntemlerinden aramaktadır. Birçok farklı çareyi deneyen kişiler, ağrı durumlarına
son çare olarak yaradan dan destek istemektedirler. Duaların insanlar üzerinde meydana getirdiği etkiyi farkeden birçok kişi, yaşamış olduğu sıkıntılardan da kurtulmak için Allah’a dua etmek istemektedirler. Bazı duaların iyileştirici gücü olduğunu, istek ve dilekleri ulaştırma konusundaki etkileri büyük olmasından dolayı dua ederek ağrılarına çözümler istemektedir. Bu yazımız içerisinde ağrılardan kurtulmak isteyen kişiler için dua paylaşımında bulunarak yaşadıkları sıkıntılardan ötürü Allahtan destek istemek isteyen kişilere bazı önerilerde bulunmaya çalıştık.

Kur’anı Kerim içeriside yer alan her duanın insan üzerindeki etkisi oldukça fazladır. İstek ya da dilek için bazı özel duaların bulunduğunu belirten ilahiyat mensubu kişiler, sağlık amacı ile istenen dilekler için okunması gerken duaları aşağıdaki gibi olduğunu belirtmiştir. Aşağıda yer alan duaları namaz dahil olmak üzere günde birden çok okuyan kişiler, sağlık amacı ile niyet etmeleri durumunda duaların istekleri yerine getirilmesi için Allaha ulaştırdıklarından da bahsetmekteler.

“Resûlullah efendimiz hasta ziyaretine gitmişti. Hastanın, çok ağrısı ve sancısı vardı. “Ağrıyan yeri sağ elin ile yedi kere mesh eyle! Her defasında E’ûzü bi’izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ-ecidü ve ühâzirü oku!” buyurdu. (Bostân-ül-Ârifin)

Resûlullah yine buyurdu buyurdu ki: “Yağmur suyunu toplayıp, üzerine, Fâtiha-i şerîfe, Âyet-el-kürsi, İhlâs-ı şerîf ve Kul-e’ûzü sûreleri yetmişer kere okunur. Bu sudan aralıksız yedi sabâh içenlerin hastalıkları, ağrıları zâil olur.” Bunları, beş, on sâlih müslümân toplanıp, aralarında taksim ederek okuyup, suya üfleyebilirler” (Hazînet-ül-esrâr)”

Bununla beraber Felak ve Nas sürelerinin de okunması durumunda ağrı ve sancılara iyi geldiği ifade edilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları