Genel

Aduket Nedir Nasıl Yapılır ?

Bir dönem oldukça popüler hale gelmiş bir hareket olan aduket, yine son zamanlarda pek çok kişinin ağzında olmaktadır. Hatta bir ara, Survivor yarışmasında bile olaya neden olmuş hareket olarak açıklanabilir.

Aduket nereden geldi ?

1990 ile 2000’li yıllar arasında oldukça yaygın olarak oynan bir atari oyunu vardı hatırlarsanız. Street Fighter yani sokak dövüşü olarak tanımlanabilen bu oyunda yer alan Ryu karakteri ise, karşı tarafa hasar vermek ve öldürmek amacı ile bir hareket sergilemekteydi. İşte Ryu karakterin uyguladığı bu sihirli hareket ise günümüze kadar taşınarak, pek çok kişinin ilgi odağı oldu. Çocukların pek çoğunun o dönemlerde, eğlence merkezleri ve teknolojik ürünlerin olmaması ile birlikte, ebetteki bu oyuna ve hareketlere verilen önem büyüktü. Böylelikle de yıllarca akıllarda kalan bu hareket, halen günümüzde de konu olmaya devam etti.

 

                Aduket, oyun mantığı ile karakterin, gücünü yoğunlaştırıp, ellerini kullanarak, karşı rakibine yönlendirmesi şeklinde gerçekleştiriliyordu. Peki, bu hava ve enerji akımı, normal olarak nasıl uygulanır ve uygulamak mümkün müdür? Yoksa sadece aduket hareketini anımsatmak yeterli midir?

Chen, bu hareketin ismini, Shaolin Sunshine Hand şeklinde tanımlamış olurken, bu hareket üzerinde 8yıl çalışma yapmıştır. Hatta bazı iddialara göre, içerisinde ki gücü karşı tarafa yönlendirdiğini de iddia ettiği bilinmektedir. Bazı videolar kapsamında, mumlarda deneme şeklinde yapıldığını görmek mümkün olurken, gerçekten te mumların söndüğünü görebilmek mümkündür. Burada yapılan hareket ise Chen tarafından, ciddi bir teknik gibi gösteriliyor gibi geliyor. Çünkü oluşturulan havayı karşı tarafa ilettikten sonra, normal olarak mumların sönmesi mümkün oluyor. Teknik gerçekten işe yarıyor mu bilinmez.

Atari’ de aduket nasıl yapılır ?

                Eğer ki, halen Street Fighter oyuncuları var ise, unutulmuş olacaktır ki, atari de aduket hareketini uygulamak için, joystick tuşu ile birlikte, yukarı+ aşağı + yumruk kombinasyonu şeklinde bu hareketi yapmak mümkündür. Böylelikle istenen hareket, atari konsolu ile birlikte yapılmış olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu