65 Yaş Aylığı Başvuru ve Şartları

65 Yaş Aylığı Başvuru ve Şartları

65 yaş aylığı, 6 65 yaşını doldurmuş herhangi bir geliri olmayan, gençliğinde sigortalı ya da Bağkurlu olarak çalışmamış bu nedenle herhangi bir güvencesi ya da geliri olmayan kişilere tanınmakta olup devlet tarafından düzenli olarak ödenen bir yardım ödeneğidir. 65 yaşına kadar kendine bir şekilde gelir bulan ya da ya da çalışan kişiler, yaşlarını itibariyle artık çalışacak durumda olmalarından dolayı 65 yaş aylığına başvuruda bulunmak istemekteler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının üstlendiği bu destek, 65 yaş üzerinde herhangi bir geliri olmayan tüm vatandaşlara sorunsuz bir şekilde sağlanmaktadır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018 yılında devam eden 65 yaş aylığı başvurusu gerekli Şartları yerine getiren herkese açık bir durumdadır.

65 Yaş Maaşı Kimler Alabilir?

65 yaş aylığı maaşını sadece geliri olmayan kişiler alabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda yaptığı açıklamada; bu ödenekten faydalanmak isteyen kişilerin kesinlikle 65 yaşlarına doldurmuş olmaları gerektiğini belirtmekte. Aynı zamanda maaş almak isteyen kişilerin muhtaçlık sınırının altında bir gelire sahip olması ya da herhangi bir gelirinin bulunmaması gerektiğinden de bahsedilmekte. Başvurular sırasında ödenekten yararlanmak isteyen kişilerin muhtarlıklar üzerinden muhtaçlık belgeleri almaları gerektiği belirtilmektedir.

65 Yaş Maaşı Alma Şartları

Yukarı bölümde kimlerin 65 yaş aylığı alabileceğini ilişkin sorulara cevap vermeye çalıştık. 65 Yaş sınırını aşan kişilerin aynı zamanda Bağkur, Emekli Sandığı, SSK üzerinden herhangi bir şekilde maaş almamaları gerekmekte. Herhangi bir yerden 423 TL’yi geçen bir geliri bulunan kişilerin başvuruları olumsuz olarak değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Bazı durumlarda, bedenini %40 ile %70’ini kullanamayan 65 yaş altı kişilerin de bu maaşa başvuru bildiklerini söyleyebiliriz. 65 yaş üstü kişiler ayrılan ödenekten arta kalan bir miktar olması durumunda bu gruptaki kişileri de belirli bir oranda destek sağlanmaktadır.

65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yaş aylığı almak isteyen kişiler, başvuruların kabul edilmesi durumunda ne kadarlık bir ödenek alacaklarını da merak etmektedirler. 65 yaş aylığı 2018’de değil de gelen zararlar ile birlikte 295 TL üzerinden verilmektedir. Bu ödenek aylık olarak değil 3 aydan 3 aya ihtiyaç sahiplerine ödenmektedir. 65 yaş aylığı alan herkese, 2018 itibarıyla 3 aydan 3 aya 886 TL’lik bir maaş almaktadırlar. Gerekli yaş ve belge durumlarını ayarlayan kişiler aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine başvurularda bulunabilirler. Başvurular ile ilişkin sonuçların nasıl yürütüldüğünü de anlatacak olursak;

65 Yaş Maaşı Sorgulama

Yapılan başvuruların kaç günde açıklanacağını dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Başvuruda bulunan kişiler sürekli olarak sorgulama işlemleri yaparak başvuruları ile ilgili detayları ulaşabilirler. Yapılan başvurulara ilişkin sonuçlar Vakıflar Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun internet adresi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru sonuçlarınızı görüntüleyebilmek için TC kimlik numaranızın yeterli olduğunu, kimlik numaranız üzerinden başvurularınıza ilişkin tüm ayrıntılara rahatlıkla ulaşabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button