4444 Salatı Tefriciye Duası Ne İçin Okunur?

4444 Salatı Tefriciye Duası Ne İçin Okunur?

Dilek duaları arasında yer alan Salatı Tefriciye Duası, son zamanlarda birçok kişi tarafından merak edilmekte olup faziletleri araştırılmaktadır. Satatı Tefriciye Duası, Kur’anı Kerim içerisinde yer almamasına karşın imam Kurtubi’nin okunması faziletli olarak gösterilen dualar içerisine dahil ettiği bir dua türü olduğunu belirtelim. Bu duanın okunması ile beraber Peygamber Efendimize salavatlar getirdiğinizi, bunun sonucunda istek ve dileklerinizin kısa sürede yerine getirilmesine olanak sağlandığını görebilirsiniz. Tamamen hayırlı işler yapabilmek üzerine okunan Salatı Tefriciye Dyasının faziletleri hakkında geniş bilgiler vermeye çalışacağız. Alimlere göre her kim kişi Salatı Tefriciye duasını 4444 kere okursa duanın bitimi ile istediği dileğin yerine geldiği görülmektedir. Dileklerin yerine getirilmesi için okunması gereken duaların adlarının belli olduğunu, yanlarında bulunan sayıların aslında tamamen sembollerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bir dileğin kabul olup olmamasının tamamen Allah katında belirli olacağını, bir duayı bir kere ya da yüz bin kere okumanın sonucu değiştirmediğini söyleyebiliriz. Hayırlı olması açısından birçok alim bu duanın 4444 kere okunmasından yana olduğu görülmekte.

Tefriciye Duası Arapça Okunuşu

Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezi tenhallü bihil’ükadü, ve tenfericü bihil’kürabü, ve tükdâ bihil’havâicü, ve tünâlü bihir’regâibü, ve hüsnül’havâtimi, ve yüsteskal’ðamâmü bivechihil’ kerimi, ve alâ âlihi ve sahbihî fi külli lemhatin ve nefesin biaded-i külli mâ’lûmin lek.

Salatı Tefriciye Duasını 3 kere de okyabilir, 5 kere de okuyabilir, 4444 kere de okuyabilirsiniz. Bu konuda müsaitlik durumunuza dua okumaya başlamanızı öneririz.

Salatı Tefriciye Türkçe Meali

“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Salatı Tefriciye Tefsiri

Allah’dan rahmet, şefkat, mutlulki huzur, sağlık gibi dileklerde bulunmak üzere okunan bu duada Hz. Muhammed’in Allah katındaki değerini dile getirerek ehlibeyt kişilere verilen önemi dile getirmektesiniz.

 

Salatı Tefriciye duasını okumadan önce abdest almanız şart koşulmamakta. Her dua’da olduğu gibi bu duada da gusül abdesti almak şarttır. Gusül abdesti olmadan dua okunmayacağını belirtmek isteriz. Bir gün içerisinde okunması gereken dua sayısının belirlenmediğini, kişinin bu konuda tamamen özgür olduğu belirtilmekte. En faziletli bir şekilde Salatı Tefriciye duası okuyacak kişilerin namaz abdesti alarak dua okumunu kıbleye karşı yapmaları durumunda dileklerinin kabul edileceği ifade edilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button