2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı için Velilere Uzman Tavsiyeler

2022-2023 eğitim öğretim dönemine başlamadan önce uzmanlar okula yeni başlayacak olanlara ve velilere bazı tavsiyelerde bulundu. Öğrencinin okula alışmasında en büyük payın velide olduğunu ifade eden uzmanlar, çocuklara okul kavramının tanıtılması gerektiğini belirtti. Çocuklara sade cümlelerle yaklaşılması gerektiğini ifade eden uzmanlara göre çocuklara korkutucu cümleler kurarak okuldan uzaklaşmalarına sebep olmamalısınız. Öğrenci adaylarının fobilerini yenebilmesi için yakın yaştaki farklı bir öğrenci ile konuşmasını sağlayarak okula uyum sürecini anlatmasını sağlayabilirsiniz.

Sürekli Okul Konusu Açılmamalı
Velilerin sürekli okul konusu açmaması gerektiğini belirten uzmanlara göre yaz tatilinin zihnin ve bedenin yenilenmesi için iyi bir fırsattır. Çocukları fazla bunaltmadan tatil modundan çıkarıp ders dönemine hazırlamak gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklara 7 gün önceden okullar açılıyor diyerek sürekli okul sorumluluklarını hatırlatmamak gerektiğini ifade ediyor. Çocukların hali hazırda okulların açılmasına sayılı günler kaldığının ve okul dönüşünde sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkında olduklarını vurguluyorlar. Bu sebeple sürekli olarak okuldan bahsetmek ve sorumluluklarını hatırlatmak, çocuğun tatilin tadını çıkarmasına engel olabileceğini, aynı zamanda okuldan uzaklaşmalarına da neden olabileceği belirtiliyor.


Okullar açıldıktan sonra ise öğrencilerin kurallara uyması gerektiği, velilerinde çocuklarını takip etmeleri, öğretmenlerin ise çocuklara ılımlı yaklaşmaları daha başarılı bir yıl için önemli adımlardan biri olduğu ifade ediliyor. Yeni eğitim öğretim yılı için ders zilinin çalmasına çok kısa bir süre kala eğitimciler öğrencileri ve velileri uyarıyor. Tüm öğrenciler için hem veliler hem de öğretmenlerin temennisi daha başarılı bir yıl olmasıdır. Bu başarı için yapılması gerekenler ise hiç de zor değildir. İşin en önemli kısmını üstlenen velilerin yanı sıra öğrencinin de özverili davranması gerektiği kaydediliyor. Öğrencilerin okul kurallarına uyması gerektiğini belirten uzmanlar öğretmenlerin sözünün dinlenmesi gerekiyor. Öğretmenlerin öğrenci ile ilişkisinin de başarının artmasında önemli bir etkenin etkili iletişimden geçtiğini ifade eden uzmanlara göre öğretmenler sıcak ve şefkatli olduklarında daha sağlıklı bir iletişim kurulacaktır.

Okula Uyum Sürecinde Ne Yapılmalı?
Hemen her çocuğun okula başlamadan önce benzer şeyler yaşadığını ifade eden uzmanlar her çocuğun bu durumla baş etme yönteminin farklı olduğunu ifade ediyor. Ailelerin kendilerini çocukların yerine koyarak, empati yapmaları gerektiği ve bir başka deyişle velilerin kendileri yeni ve bilmedikleri bir ortama girdiklerinde ne hissettiklerini düşünmeleri gerekiyor.

Empati kurduklarında çocuklarının duygu, düşünce ve davranışlarını daha iyi anlayacaklarını, aynı zamanda çocuklara daha çok yardımcı olacakları belirtiliyor. Okulla ilgili yapılan hazırlıklar ve bazı alışverişler çocuk ile yapıldığında ve yapılan hazırlıklarda çocuğun kararlarının da dikkate alınması çocuğun okula uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

Okulların açılması ile birlikte çocuğun uyku düzeninde bazı değişiklikler olacağı için çocukların erken yatmaları için bir baskı oluşturulmaması gerektiğini belirten uzmanlara göre birkaç gün anlayış gösterilmesi gerekiyor. Aynı zamanda çocuk hangi ebeveyninden daha kolay ayrılabiliyorsa okulun ilk günü o ebeveyn ile gidilmesi gerekmektedir. Çocuk okuldan alınacaksa tam saatinde okulda olunması önemlidir. Çocuğun okula uyum süreci için faydalı olacak olan bu durum, çocuğun okula ve ailesine güven duymasını sağlayacaktır.

Çocuk okuldayken, veli dışarıda bir etkinlik yapacaksa, etkinlik hakkında çocuğun yanında konuşulması önerilmiyor. Çocuk okuldayken, velisinin eğleneceğini düşünmesi okula gitmenin ceza olarak algılanmasına sebep olabilir. Tüm uyum süreçlerinin yanı sıra okul aile iş birliğinin uyum içinde olması etkili bir anahtardır. Çocuğun okula sağlıklı bir başlangıç yapabilmesi için temel taşları oluşturan bu süreçler başarı ile tamamlandığında mutlulukla okuluna giden bir öğrenciye sahip olabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button