Ana Sayfa / Eğitim / 10 Adımda Kpss A Grubu Ders Çalışma Planı

10 Adımda Kpss A Grubu Ders Çalışma Planı

Kpss A grubu ders çalışma planı ana başlığında belirteceğimiz bu konuya tam olarak girmeden önce belirtmemiz gereken en önemli husus, bu maratonun son derece ciddi ve programlı bir çalışma gerektiren, bir o kadar da zorlu bir maraton olduğudur. Bu grubun ilk oturumunda Genel Yetenek (Türkçe, Matematik), Genel Kültür (Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık Bilgisi) ve ikinci oturumunda Maliye, Hukuk, İktisat gibi branşlara ait alan bilgisi testleri yer almakta ve bunların yanı sıra A grubu puanının hesaplanması için YDS sınavına da girmek gerekmektedir. Dolayısıyla bu sınavda başarılı olmak isteyen adayların tüm bu alanlardan oldukça iyi netler çıkarmaları gerekmektedir.

Peki bu kadar zorlu ve ciddi bir süreç olan Kpss A grubu ders çalışma planı nasıl olmalı? Çalışırken göz önünde bulundurulması gereken temel ayrıntılar neler? Yazımızın devamında tüm bu ayrıntılara tek tek değineceğiz.

Konuları İlginç Hale Getirin
Bu sayede çalıştığınız konulardan daha çok zevk alacak ve bu da öğrenme kalitenizi arttıracaktır.

Zamanı Verimli Kullanmaya Özen Gösterin
Her ne kadar en verimli saatler kişiden kişiye değişse de siz, kendiniz için öğrenmeye en açık olduğunuz zaman aralığını seçin ve çalışma saatlerinizi bu aralığa ayarlayın. Örneğin kimi sabahın erken saatlerinde çalışmanın kendisi için daha verimli olduğunu söylerken kimisi de gecenin geç saatlerini verimli bulabilir.

Kütüphanede Çalışma Alışkanlığı Edinin
Çalışmalarınızı evde yalnız gerçekleştirmek yerine kütüphanede düzenli bir şekilde devam ettirmeniz motivasyonunuzu önemli oranda etkileyecek ve çalışma temponuzu da ciddi anlamda arttıracaktır.

Odağınız Dersiniz Olsun
Ders çalışma esnasında düşünmeniz gereken yek şey o an çalıştığınız dersiniz olmalı. Dersinizin yanı sıra özel yaşamınızla ilgili konularla zihninizi meşgul etmeniz verimi önemli ölçüde düşürecektir.

Notlar Alın
Ders çalışırken bir yandan da önemli gördüğünüz noktaları bir taraftan not alın. Çalıştığınız konuları tekrar ederken bunu yapmanın ne kadar önemli olduğunu görecek ve bize hak vereceksiniz.

Tartışarak Soru Çözün
Kendinizle aynı durumda gördüğünüz bir arkadaşınız ile birlikte çalışarak, takıldığınız noktaları tartışmaya dökerek öğrenmelerinizin ne kadar verimli ve nitelikli olacağını siz de tüm çıplaklığıyla göreceksiniz.

Ders mi Çalışmalı Konu mu?
Yazımızın en can alıcı noktası işte tam da burası. Her ne kadar her iki yöntem de kendi içerisinde avantajlara sahip olsa da konu konu ilerlemek, ders ders ilerleyerek bitirdiğiniz dersleri daha sonra unutmanız ihtimaline karşı daha yararlı olacaktır. Konu konu gitmeniz durumunda ise derslerinizi daha seri bir şekilde bitirerek aynı zamanda tekrar etme şansınız daha yüksek olur ve çalışmalarınız da daha verimli bir hal alır. 375

Her Gün Çalışın
Bunu mutlaka alışkanlık haline getirin ve tek bir günü bile es geçmeyin.

Bol Tekrar ve Soru Çözümü 
Çalıştığınız konuları sık sık tekrar etmeniz ve her gün düzenli olarak bol miktarda soru çözmeniz öğrendiklerinizi pekiştirmeniz ve sindirmeniz adına altın kural niteliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları